Copy LinkXFacebookShare

Bruksela znosi tymczasowy zakaz importu drobiu z Ukrainy

Unia Europejska zniosła tymczasowy zakaz importu ukraińskiego drobiu, który został wprowadzony w grudniu 2016 roku w związku z przypadkiem ptasiej grypy w obwodzie chersońskim na południu kraju.

Tamtejsze służby weterynaryjne przekazały do Komisji Europejskiej informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium i o środkach podjętych celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby – informuje FAMMU/FAPA.

Na podstawie analizy tych informacji i – przede wszystkim – gwarancji przedstawionych przez władze w Kijowie uznano w Brukseli, że do wyeliminowania ryzyka związanego z importem drobiu i jego produktów z Ukrainy wystarczy, by ograniczenia dotyczyły tylko obszaru dotkniętego ptasią grypą.

Nasz wschodni sąsiad zobowiązał się ponadto do uznawania środków regionalizacji stosowanych w związku z chorobą na terytorium Wspólnoty. Znaczenie rynku UE dla ukraińskiego eksportu drobiu i jaj sukcesywnie rośnie. Kraj ten korzysta bowiem z bezcłowych kontyngentów na dostawy m.in. 36 tys. ton towarów z tego sektora.  

Od stycznia do listopada 2016 r. na unijny rynek sprowadzono 37,3 tys. ton mięsa drobiu i produktów drobiowych z Ukrainy (w tym ok. 35 tys. ton mięsa kurcząt). To prawie o jedną trzecią więcej niż w tym samym czasie 2015 r.

Ukraina jest również ważnym rynkiem zbytu dla drobiu ze Wspólnoty. W omawianym okresie wyekspediowano tam 79,4 tys. ton produktów, czyli prawie o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. W wywozie przeważało mięso kurcząt (68 tys. ton), głównie mrożone elementy bez kości.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!