Bruksela zapowiada ułatwienia we wspólnej polityce rolnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2015,8:45 Aktualizacja: 17-11-2015,9:17
A A A

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapowiedział kolejne ułatwienia dotyczące wspólnej polityki rolnej UE. Ma być mniej kontroli, a także bardziej elastyczne podejście do aplikacji o środki unijne.

- Pierwsze działanie, które według mnie będzie znaczącym ułatwieniem dla rolników, to system profilaktycznych kontroli wstępnych, który chcemy wprowadzić jako część procesu składania wniosków - powiedział Hogan na konferencji prasowej w Brukseli. Wcześniej przedstawił swoje propozycje unijnym ministrom ds. rolnictwa.

komisa europejska, programy promocyjne, wspólna polityka rolna

Bruksela zaakceptowała trzy polskie programy promocyjne

Komisja Europejska po raz ostatni w ramach obecnego systemu promocji produktów rolno-spożywczych zaakceptowała 33 programy, o łącznym budżecie ponad 107 mln euro, w tym trzy z Polski.    Polskie organizacje branżowe pozyskały ponad...

Działanie proponowane przez KE ma umożliwić urzędnikom zajmującym się wnioskami o wsparcie identyfikację ewentualnych błędów. Propozycja KE przewiduje, że rolnicy do 35 dni po ostatecznym terminie składania aplikacji będą mogli dokonać korekt i nie dotknie ich za to żadna kara.

- Sądzę, że to ważne z punktu widzenia rolników i ich obaw o prawidłowość wypełnionych wniosków" - zaznaczył Hogan. KE ma przyjąć akt prawny w tej sprawie w połowie grudnia.

Kolejnym ułatwieniem dla rolników ma być zmniejszenie liczby kontroli w 2016 r. Ich odsetek ma się zmniejszyć z 5 do 1 proc., ale tylko w przypadku państw członkowskich, w których poziom błędu w wydatkach na wspólna politykę rolną jest poniżej 2 proc. Kraje te muszą również mieć uaktualniony przed co najmniej 3 laty system identyfikacji działek rolnych (LPIS).

KE chce też dać rolnikom możliwość modyfikacji oświadczeń dotyczących wykorzystania działek rolnych na zazielenienie. Korzyść z tego będą mogli odnieść ci, którzy zechcą dostosować swój plan upraw już w okresie wegetacji.

Hogan zapowiedział też uproszczenia dotyczące programu dla młodych rolników, tak by to administracje krajowe decydowały, kto będzie miał do niego dostęp. Kilka krajów członkowskich wskazywało, że przez wymagania, jakie stawia Bruksela, jest im trudno realizować ten program.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu