Bruksela odpowie na list w sprawie zboża. Będzie kolejny pakiet pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2023,8:05 Aktualizacja: 04-04-2023,8:06
A A A

Komisja Europejska zapowiedziała, że odpowie na list pięciu krajów UE, w tym Polski, w sprawie importu zboża z Ukrainy. Rzecznik KE przekazał, że jak dotąd UE przygotowała pakiet 56 mln euro dla naszego kraju, Rumunii i Bułgarii, ale dostrzega, że potrzebna jest dalsza pomoc dla państwa mierzących się z tym wyzwaniem.

Premier Mateusz Morawiecki i szefowie rządów: Rumunii - Nicolae Ciuca, Bułgarii - Rumen Radew, Słowacji - Eduard Heger i Węgier - Viktor Orban wysłali list do Ursuli von der Leyen, szefowej KE. Domagają się interwencji w sprawie napływu ukraińskiego zboża do Unii.

napływ ziarna z Ukrainy, zapasy zboża,  kryzys na rynku zbóż, Mateusz Morawiecki, Ursula von der Leyen

Zjednoczyli się w sprawie ochrony rynku rolnego

Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego - krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się - napisał premier Mateusz Morawiecki o wspólnym liście do szefowej KE w...

Balazs Ujvari, rzecznik UE powiedział, że list dotarł i będzie odpowiedź. - Przygotowując wniosek przedłużający zawieszenie ceł na cały import z Ukrainy, KE wzięła pod uwagę pewne wrażliwości na rynku. Podczas gdy głównym celem jest wspieranie Ukrainy, jesteśmy świadomi konieczności zapewniania, że rynek UE nie jest poważnie dotknięty - odpowiedział.

Jak dodał, w tym kontekście KE wzmocniła mechanizmy zabezpieczające, aby zapewnić, że mogą być szybko i efektywnie wykorzystane. - Przygotowaliśmy nową propozycję mechanizmu ochronnego, która zostanie wkrótce przeanalizowana przez państwa członkowskie - powiedział rzecznik.

Przyznał, że niektóre państw członkowskie w tym kontekście "mierzą się z wyzwaniami". - Prze wszystkim te, które są położne w pobliżu Ukrainy. Dlatego przegotowaliśmy pakiet propozycji, które maja być opowiedzą na sytuację. Pierwszy pakiet opiewał na 56 mln euro dla Bułgarii, Polski i Rumunii. Widzimy, że jest potrzeba dodatkowych kroków. Dlatego pracujemy nad drugim pakietem. Przygotowania trwają - zaznaczył Ujvari.

Nie odpowiedział jednak na pytanie, jaka będzie wielkość drugiego pakietu.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!