Bruksela chce przedłużenia licencji na glifosat. Decyzja 9 listopada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2017,12:30 Aktualizacja: 28-10-2017,12:46
A A A

9 listopada kraje UE mają głosować w sprawie ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska zaproponowała jednocześnie odnowienie licencji na kolejne 5 lat.

10-letnia licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku. Wśród państw UE nie ma zgodności co do tego, czy należy ją przedłużać i na jak długo. Polska i kilkanaście innych państw jest za jej odnowieniem.

glifoast, monsanto, szkodliwość glifosatu, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, Europejska Agencja Chemikaliów

Licencja na stosowanie glifosatu nie została odnowiona

Kraje UE nie podjęły decyzji dotyczącej ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć...

Początkowo KE zamierzała jej przedłużenia na 10 lat, jednak część krajów nie chciała się na to zgodzić. Francja przykładowo zapowiedziała w środę, że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. W czwartek odbyło się kolejne spotkanie, na którym jednak państwa członkowskie nie porozumiały się w tej kwestii. Obecna propozycja KE to przedłużenie licencji o 5 lat.

- Po rozmowach z państwami członkowskimi 25 października Komisja przedłożyła państwom członkowskim propozycję odnowienia licencji na pięć lat. (...) Głosowanie odbędzie się na następnym spotkaniu 9 listopada - poinformowała Anca Paduraru, rzeczniczka KE.

Glifosat to substancja chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Dostępny jest na rynku od ponad 40 lat. Produkuje go koncern Monsanto i wykorzystuje w swoim flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj