Bruksela będzie wspierać sektor rolno-spożywczy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2021,10:05 Aktualizacja: 27-01-2021,10:08
A A A

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa przedstawił z Valdisem Dombrovskisem, wiceszefem KE  wyniki badania, poświęconego prognozowanemu wpływowi unijnych umów o wolnym handlu na sektor rolno-spożywczy.

Powinny one skutkować znacznym wzrostem eksportu produktów rolno-spożywczych z UE przy bardziej ograniczonym wzroście importu, tworząc ogólnie dodatni bilans handlowy - to główna konkluzja prognozy.

Janusz Wojciechowski, sektor wieprzowiny, hodowla świń, ceny żywca wieprzowego

Dramat na rynku wieprzowiny. KE nie wyklucza interwencji na rynku

Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa oświadczył, że nie wyklucza działań interwencyjnych Komisji Europejskiej w sektorze hodowli wieprzowiny. - Sytuacja jest niezmiernie trudna. Ceny spadły do bardzo niskiego poziomu. Wiele państw...

Potwierdza również, że obniżanie cła tylko na ograniczoną liczbę produktów (przez kontyngenty taryfowe) jest najlepszym sposobem ochrony wrażliwych sektorów rolno-spożywczych w UE.

Badanie zostało przeprowadzone przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji (JRC) i obejmuje skumulowany prognozowany wpływ 12 umów handlowych na sektor rolno-spożywczy do 2030 r.

- Sukces unijnego handlu produktami rolnymi odzwierciedla konkurencyjność naszego sektora. Znacząco przyczyniły się do tego reformy wspólnej polityki rolnej, wsparte światową reputacją produktów UE jako bezpiecznych, wytwarzanych w sposób zrównoważony, pożywnych i o wysokiej jakości - powiedział Wojciechowski.

Jak zauważył, badanie potwierdza, że ambitny program handlowy pomaga unijnym rolnikom i producentom żywności w pełnym wykorzystaniu możliwości za granicą, jednocześnie zapewniając wystarczające zabezpieczenia dla najbardziej wrażliwych sektorów".

czechy, sprzedaż rodzimej żywności, Stanisław Bizoń

Czesi wyrzucają polską żywność

Spożywczy protekcjonizm rządu w Pradze, choć zapewne niezgodny z unijnym prawem, może uderzyć w polskich eksporterów żywności. Od przyszłego roku 55 proc. produktów sprzedawanych w czeskich sklepach spożywczych (o powierzchni ponad...

- UE zawsze opowiadała się za otwartym i uczciwym handlem, który przyniósł ogromne korzyści naszej gospodarce, w tym producentom rolnym. Badanie to pokazuje, że udało nam się znaleźć właściwą równowagę między oferowaniem większych możliwości eksportowych rolnikom z UE, a jednocześnie ochroną ich przed potencjalnymi szkodliwymi skutkami zwiększonego importu - wtórował mu Dombrovskis.

Wiceszef KE oświadczył, że wspieranie sektora rolno-spożywczego UE będzie nadal kluczowym elementem polityki handlowej UE, czy to poprzez otwarcie rynku, ochronę tradycyjnych unijnych produktów spożywczych, czy też obronę przed dumpingiem lub innymi formami nieuczciwego handlu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj