Brexit to cios w handel żywnością

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2021,11:10 Aktualizacja: 22-12-2021,11:17
A A A

Brexit zadał cios nie tylko eksportowi holenderskiej żywności do Wielkiej Brytanii. Import mięsa, nabiału, ryb, owoców i warzyw z Wysp Brytyjskich przez pierwsze osiem miesięcy 2021 r. zmniejszył się prawie o połowę rok do roku.

Tak wynika z najnowszych danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego. Raport CBS pokazuje, że wprawdzie całkowity eksport holenderskiej żywności w badanym okresie wzrósł o 5 procent, to jednak do Wielkiej Brytanii spadł o 8,1 proc.

stawka VAT na żywność, Paolo) Gentiloni, Daniel Ferrie, Mateusz Morawiecki, Komisja Europejska

Zerowa stawka VAT na żywność? Bruksela szykuje odpowiedź

Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu w sprawie zerowych stawek VAT na żywność. Obecnie ich stosowanie jest niemożliwe, ale ustanowienie 0 proc. stawki VAT na artykuły spożywcze będzie dozwolone prawdopodobnie już w...

Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowe umowy i przepisy regulujące zasady dotyczące wzajemnego handlu między Wyspami Brytyjskimi a Unią Europejską. Swobodny przepływ towarów przestał istnieć i teraz, aby sprzedać np. pomidory czy sery, holenderscy eksporterzy muszą radzić sobie z urzędami celnymi.

To wydłuża czas transportu, powoduje konieczność przejścia dodatkowych kontroli. Na przykład w przypadku świeżych produktów roślinnych i zwierzęcych konieczne są świadectwa zdrowia.

W 2015 roku brytyjski udział w holenderskim eksporcie produktów spożywczych wynosił 11,5 proc., obecnie jest to już tylko 7,6 proc.

W rezultacie Wielka Brytania spadła z drugiego na czwarte miejsce na liście najważniejszych partnerów handlowych Niderlandów i znajduje się za Niemcami, Belgią i Francją.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE