Brexit oznacza kłopoty. Brytyjski PKB w dół nawet o 2,5 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2016,12:55 Aktualizacja: 12-07-2016,13:15
A A A

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w związku z decyzją o wyjściu z UE może być w przyszłym roku niższy niż początkowo szacowano o 1 do 2,5 proc. PKB, a strefy euro od 0,2 do 0,5 proc. - poinformowała wstępnie w poniedziałek Komisja Europejska.

- W tym momencie jest wysoki stopień niepewności co do tego, jaki będzie gospodarczy wpływ referendum w Wielkiej Brytanii (na strefę euro) - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Zapewniał, że strefa euro chce kontynuować prace nad reformami strukturalnymi, by poprawiać sytuację fiskalną "19".

Wielka Brytania, Brexit, agrobiznes, Krzysztof Jurgiel, eksport do Wielkiej Brytanii

Za wcześnie na szacowanie skutków Brexitu dla eksportu żywności

Pełne skutki Brexitu dla polskiego rolnictwa będzie można oszacować dopiero po ustaleniu, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE i jak będą wyglądały przyszłe relacje między tym krajem a UE - powiedział PAP w piątek minister rolnictwa...
Ministrowie finansów eurolandu spotkali się po raz pierwszy od czerwcowego referendum, w którym Brytyjczycy postanowili, że ich kraj powinien opuścić Unię Europejską.

Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici poinformował, że eksperci KE wyliczyli wstępnie, że w wyniku decyzji o Brexicie brytyjski PKB będzie niższy w przyszłym roku od 1 do nawet 2,5 proc. Dla strefy euro spowolnienie wzrostu ma wynieść od 0,2 do 0,5 proc.

- Oczywiście to nie jest prognoza, a jedynie wstępne analizy. Mogą one się zmienić, jeśli będziemy w stanie ograniczyć niepewność i zapewnić odpowiednią reakcję polityczną - zastrzegł komisarz. Moscovici przypomniał, że wynik referendum zaskoczył rynki finansowe i zwiększył niepewność. - Im dłużej ona potrwa, tym większe będą koszty dla gospodarki - zauważył.

cukrownia Werbkowice

Czy BREXIT pomoże naszym plantatorom buraka?

Wśród różnych rozważań na temat wpływu wyjścia Wielkiej Brytanii na nasze rolnictwo nie spotkałem się opinią co do wpływu na kondycję naszego cukrownictwa i uprawy buraka cukrowego w Polsce. Moim zdaniem może to być korzystne dla nas....
W kontekście przyspieszenia wyłaniania nowych władz Wielkiej Brytanii Moscovici wezwał Londyn do jak najszybszego uruchomienia art. 50 Traktatu UE, który rozpoczyna procedurę wyjścia z UE.

Obecna minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May została w poniedziałek oficjalnie ogłoszona nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej i wskazana na następczynię premiera Davida Camerona.

Przyspieszone zakończenie wyboru nowego brytyjskiego premiera związane jest z niespodziewaną decyzją minister energii Andrei Leadsom, która wycofała się z rywalizacji o stanowisko przywódcy torysów i o fotel szefa rządu po Cameronie. W ten sposób jedyną kandydatką pozostała May.

brytyjska wieprzowina, breksit, żywiec wieprzowy

Brexit zwiększy konkurencyjność brytyjskiej wieprzowiny

Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowała spadek kursu funta. Obniżenie wartości brytyjskiej waluty będzie sprzyjało podniesieniu atrakcyjności tamtejszej wieprzowiny na rynku europejskim. Według danych z 29 czerwca za...
Moscovici powtórzył, że warunkiem wstępnym jakichkolwiek negocjacji UE z Wielką Brytanią jest oficjalna notyfikacja zamiaru opuszczenia przez ten kraj "28".

W piątek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu dla strefy euro po brytyjskim referendum w sprawie Brexitu.

Według tej instytucji w 2017 roku nastąpi spowolnienie wzrostu w eurolandzie o 0,2 do 1,4 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj