Brexit niebezpieczny dla brytyjskich producentów wołowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
01-06-2016,10:05 Aktualizacja: 01-06-2016,11:01
A A A

Elizabeth Truss, brytyjska sekretarz stanu ministerstwa środowiska, żywności oraz obszarów wiejskich przekonuje, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być niebezpieczne dla eksporterów mięsa wołowego.

W 2015 r. około 93 proc. wołowiny sprzedawanej przez Brytyjczyków trafiało bowiem na rynek Unii Europejskiej. Brexit może okazać się zatem dla sektora wołowiny z Wysp - jak powiedziała pani sekretarz - "skokiem w otchłań", powodując ryzyko utraty pracy dla setek zatrudnionych w przemyśle - informuje FAMMU/FAPA.

Truss uważa, że farmerzy brytyjscy zajmujący się produkcją bydła będą bezpieczniejsi oraz silniejsi należąc do zreformowanej gospodarki Unii Europejskiej. W 2015 roku największym odbiorcą wołowiny z Wielkiej Brytanii była Irlandia, gdzie wysłano mięso warte 110 mln funtów.

W czołówce importerów tego gatunku mięsa z Wysp były także Holandia oraz Francja. Dla porównania w 2015 r. wartość wywozu mięsa wołowego z Wielkiej Brytanii  do krajów spoza Unii Europejskiej wyniosła łącznie zaledwie 23 mln funtów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj