Brexit może doprowadzić do zawirowań w rolnictwie. Komisarz ostrzega

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2019,8:50 Aktualizacja: 09-04-2019,8:56
A A A

O niebezpieczeństwach wynikających z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy mówił Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa. Irlandczyk podkreślił, że UE ma doświadczenia w interweniowaniu na rynku w przypadku występujących zakłóceń, szczególnie na rynku rolnym.

- Na sektor rolny mają wpływ zarówno wydarzenia geopolityczne, jak i klimatyczne. Mogą mieć bardzo duży wpływ na ceny. (...) Jestem przekonany, że UE ma prawny obowiązek interwencji i zrobimy to. Takie interwencje będą korzystne dla rolników - tłumaczył.

phil hogan, forum, komisarz. brexit, wpr

Komisarz UE ds. rolnictwa: Brexit to około 12 mld euro mniej w budżecie

Brexit oznacza ubytek składek na ok. 12 mld euro, więc istnieje konieczność znalezienia środków, aby tę lukę zapełnić. Są państwa, które nie chcą zwiększenia składek, ale będziemy je przekonywać, by zmieniły zdanie - mówił w...

Hogan zauważył, że w kwestii skutków brexitu, istnieją podstawy prawne dla takich potencjalnych interwencji. - Wielka Brytanii opublikowała harmonogram wprowadzania ceł i to też pozwoliło nam na pewne plany jeśli chodzi o stosowanie zerowych ceł i kwot, a także jeśli chodzi o nałożenie ceł na niektóre produkty - mówił.

Komisarz przyznał, że w wypadku nałożenia ceł część państw członkowskich będzie jednak bardziej poszkodowana niż inne z uwagi na poziom handlu z Wielką Brytanią. Zaznaczył, że trudno powiedzieć, jaką formę będą miały te ewentualne interwencje, natomiast instrumenty działania istnieją.

- Wyobrażam sobie pewną mieszankę tych działań. Na przykład interwencja publiczna, system wycofywania z rynku, ukierunkowane wsparcie – wymieniał.

Przypomniał, że niedawno Bruksela przyjęła też nowe rozporządzenia pozwalające na zwiększenie w sektorze rolnym o 66 proc. wsparcia de minimis, czyli nie wymagającego zgłaszania komisji.

Brexit, rolnictwo, wyjście WIelkiej Brytanii z UE, agrobiznes

Brexit to potężne wyzwanie dla rolnictwa

W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin uwaga inwestorów z całego świata skupi się na rozstrzygającym głosowaniu w brytyjskim parlamencie. Jego efekt - a raczej, to co nastąpi po nim - wpłynie na przyszłość Brexitu, Wielkiej Brytanii i...

- Państwa członkowskie mogą również proponować zmiany programów rozwoju obszarów wiejskich, tak żeby przekierować wsparcie dla tych beneficjentów, których brexit dotknie najbardziej. Zakres tego jest jednak ograniczony ze względu na wiele podjętych zobowiązań - mówił Hogan.

Jak dodał, nie można też zapominać o innych problemach związanych z ewentualnych wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE bez umowy - logistycznych czy sanitarno-kontrolnych. W tych kwestiach Bruksela też prowadzi konsultacje z krajami UE.

Komisarz podkreślił, że obecny brak pewności co do brexitu komplikuje przygotowania do scenariuszy z nim związanych.

- Nadal istnieje ryzyko opuszczenia UE przez Zjednoczonego Królestwa bez porozumienia, czyli no-deal. Musimy to uwzględnić w naszym planowaniu. Oczywiście, być może zdrowy rozsądek jeszcze wygra - mówił.

- Brexit bez porozumienia jest najgorszym scenariuszem. (...) Mam nadzieje, że w tym tygodniu dojdzie do przełomu, ponadpartyjnego porozumienia w Izbie Gmin, aby uniknąć braku umowy - wskazał. W środę na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli o brexicie ma dyskutować unijna "27".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj