Białorusini coraz bardziej zainteresowani współpracą z Polską

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2017,15:20 Aktualizacja: 13-03-2017,15:32
A A A

Jest szansa na zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy Polską, a Białorusią. Ocieplenie relacji politycznych powoli przekłada się także na intensyfikację wymiany gospodarczej.

Nasi wschodni sąsiedzi chcą kupować w Polsce coraz więcej towarów, w tym przede wszystkim żywność.

Pojawiają się kolejne przyjazne gesty jak chociażby ten, gdy 10 marca Białoruś poinformowała o wznowieniu dostaw drobiu z terenu woj. zachodniopomorskiego. Eksport był zablokowany od 9 listopada 2016 r. ze względu na kolejne ogniska ptasiej grypy w tym regionie. Do Polski przyjeżdża coraz więcej misji gospodarczych.

jabłka, produkcja jabłek, eksport jabłek, zapasy jabłek, ceny jabłek, owoce

Białoruś największym odbiorcą polskich jabłek

W sezonie 2015/16 Polska sprzedała innym krajom 968 tys. ton jabłek. To zaledwie o 2 tys. ton więcej od wyniku z roku handlowego 2014/2015.   Eksperci Eurostatu podają, że mocno zmieniła się za to struktura geograficzna eksportu tych...
W poniedziałek i wtorek w województwie kujawsko-pomorskim gości oficjalna delegacja białoruskiego obwodu mohylewskiego, której towarzyszy grupa przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z kujawsko-pomorskimi firmami.

Dziś odbyło się spotkanie z samorządowymi władzami regionu i udział w toruńskim Forum Gospodarczym, jutro odbędą się polsko-białoruskie rozmowy biznesowe.

W spotkaniu z władzami województwa kujawsko-pomorskiego oraz w sesji inauguracyjnej XXIV Forum Gospodarczego w Toruniu uczestniczył ambasador Białorusi Aleksandr Averyanov i białoruski konsul generalny w Gdańsku Siargiej Michniewicz.

żywność, promocja żywności, białoruś, mińsk, ryszard zarudzki

Wiceminister promował polską żywność na Białorusi

O zniesieniu barier dla polskich producentów żywności na białoruskim rynku i możliwych inwestycjach rozmawiał w Mińsku wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Wziął udział w akcji promocyjnej "Smaki Europy" i otwarciu...
Dokładnie o godz. 15 na toruńskim Forum Gospodarczym rozpoczęła się debata na temat nowych kierunków polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej, podczas której przewidziane są wystąpienia ambasadora Averyanova i wiceprzewodniczącego Nekrashevicha.

Podczas panelu dojdzie do podpisania porozumienia o współpracy między Toruńską Izbą Przemysłowo-Handlową a Mohylewskim Zjednoczeniem Przemysłowców i Przedsiębiorców.

Na jutro zaplanowano dwustronne spotkania biznesowe w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Stronę białoruską reprezentują m.in. firmy branży spożywczej, papierniczej i tekstylnej oraz producenci maszyn i urządzeń dla rolnictwa, stronę kujawsko-pomorską producenci żywności.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu