Białoruś wzmocni kontrolę fitosanitarną na granicy z Rosją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2015,13:10 Aktualizacja: 03-12-2015,13:36
A A A

Białoruś zapowiedziała wzmocnienie kontroli fitosanitarnej i weterynaryjnej na granicy z Rosją, by zapobiec reeksportowi do Rosji towarów objętych tam sankcjami. Takie ustalenia zapadły na spotkaniu ministrów rolnictwa obu państw.

- Uzgodniliśmy, że wzmocnimy fitosanitarną i weterynaryjną kontrolę przygraniczną w celu niedopuszczenia do nielegalnego reeksportu do sąsiedniego państwa towarów objętych specjalnymi sankcjami - oświadczył Alaksiej Bahdanau, przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.  

białoruś, asf, wieprzowina

Wieprzowina i pasze z Litwy nie wjadą na Białoruś

Służby weterynaryjne w Mińsku wprowadziły całkowity zakaz importu żywca i mięsa wieprzowego oraz pasz z Litwy. To konsekwencja wykrycia nowego ogniska ASF w okręgu kowieńskim. FAMMU/FAPA przypomina, że wcześniej Białoruś wstrzymała już dostawy...

Dodał, że w ciągu jednego-dwóch dni Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) dostarczy stronie białoruskiej informacje o tym, którego kraju certyfikaty są najczęściej podrabiane.

W drugiej połowie listopada Rosja czasowo wstrzymała import towarów z 13 białoruskich przedsiębiorstw (8 zakładów przetwórstwa ryb i 5 zakładów mleczarskich), którym Rossielchoznadzor zarzucił wykorzystywanie surowca z objętych zakazem zakładów "państw trzecich, między innymi Łotwy i Estonii".

Rossielchoznadzor zapowiedział wprowadzenie od najbliższego poniedziałku "specjalnego reżimu fitosanitarnego". Zgodnie z nim trzeba będzie poświadczyć autentyczność certyfikatów fitosanitarnych, na podstawie których Białoruś wydaje zaświadczenia reeksportowe.

Według Julii Miełano, rzeczniczki Rossielchoznadzoru jest to robione po to, by nie dopuścić do wwożenia do Rosji przez Białoruś towarów nieznanego pochodzenia, w tym objętych rosyjskimi sankcjami towarów z państw UE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement