Białoruś bardziej otwiera się na polski drób

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KRD-IG, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2017,13:20 Aktualizacja: 20-03-2017,13:37
A A A

Białoruskie służby weterynaryjne zniosły zakaz eksportu żywego drobiu i produktów drobiowych z województwa zachodniopomorskiego. Restrykcje zostały wprowadzone w listopadzie 2016 roku po stwierdzeniu tam przypadków wystąpienia wirusa grypy ptaków.

- To dobra wiadomość dla drobiarzy z województwa zachodniopomorskiego, które jest na czwartym miejscu pod względem liczby sztuk utrzymywanego drobiu w Polsce. W przypadku tego regionu należy podkreślić, że wirus grypy ptaków wystąpił tam na początku listopada 2016 r., jedynie wśród dzikiego ptactwa - komentuje decyzję władz w Mińsku Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej.

ptasia grypa, drób, walka z ptasią grypą, bioasekuracja, mazowsze, pułtusk

Ptasia grypa. Wymogi rosną, a wielu rolników i tak robi co chce

Wprowadzony zostanie nakaz zabezpieczenia słomy przez umieszczanie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Dojdzie też obowiązek jej odkażania. Czy kolejne wymogi związane ze zwalczaniem ptasiej grypy będą jednak przestrzegane?...

Na Pomorzu Zachodnim nie stwierdzono do tej pory żadnego przypadku zakażenia wirusem u drobiu hodowlanego. Mimo, że przy wystąpieniu choroby u dzikich ptaków, nie należy nakładać restrykcji handlowych, Białoruś i kilka innych krajów (m.in. Kazachstan i Mołdawia) wprowadziły zakaz eksportu właśnie z tego regionu.  
      
- Chiny, Wietnam, Tajwan czy RPA, niestety, nie uznały zasady regionalizacji i wprowadziły zakaz importu drobiu z całej Polski. Mamy nadzieję, że za przykładem naszych wschodnich sąsiadów pójdą kolejne rynki i ponownie zaczną uznawać regionalizację - dodaje szef KRD-IG.

Ekspert zapewnia, że jednym z zadań izby jest właśnie przekonywanie państw, z którymi prowadzony jest handel drobiem, że regionalizacja musi być stosowana zgodnie z regułami międzynarodowymi. Powinna zatem dotyczyć wyłącznie obszarów objętych restrykcjami, a nie województw lub w skrajnych sytuacjach całego kraju.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu