Bezpłatna ziemia dla rodzin, w których urodzi się trzecie dziecko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2018,15:30 Aktualizacja: 04-11-2018,15:34
A A A

Rząd Włoch w projekcie budżetu na 2019 r. zamierza zapisać plan bezpłatnego oddawania gruntów na południu kraju rodzinom, w których w najbliższych trzech latach urodzi się trzecie dziecko.

Media podały, że porzucone, nieuprawiane tereny z południa kraju mają według projektu zostać oddane w koncesję za darmo na 20 lat. Z jednej strony to element polityki prorodzinnej, a z drugiej szansa na rewitalizację nieużytkowanych gruntów rolnych.

obrót ziemią w Polsce, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, kupno ziemi, dzierżawa ziemi

Będzie mała rewolucja w obrocie ziemią. Prace w resorcie są na finiszu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zezwolić na sprzedaż ziemi do 1 ha każdej osobie, a nie tylko związanej z rolnictwem. Dla gospodarzy może oznaczać to większą liczbę napływowych sąsiadów. Obecnie osoby niebędące rolnikami...

Gabinet Giuseppe Contego zamierza też w ramach tych planów umożliwić udzielenie na korzystnych warunkach kredytu w wysokości do 200 tysięcy euro rodzinom, które w pobliżu przyznanego gruntu kupią swój pierwszy dom.

Na ten cel postanowiono przeznaczyć 50 procent terenów rolnych należących do państwa i 50 procent porzuconych gruntów. Warunkiem skorzystania z tej możliwości są narodziny trzeciego dziecka w okresie od 2019 do 2021 roku.

Zapis ten zamieszczono w rozdziale projektu budżetu, zatytułowanym "Działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego terenów rolnych i wzrostu demograficznego poprzez wsparcie dla rodzin".

Informując o pracach nad tym zapisem, Gian Marco Centinaio, minister rolnictwa oświadczył: - Ponieważ dużo mówi się o powrocie młodych ludzi do pracy w rolnictwie, do korzeni, chcemy dać im możliwość otrzymania ziemi uprawnej.

- Mówi się, że we Włoszech rodzi się mało dzieci i że trzeba udzielić pomocy, by odwrócić tę tendencję, i dlatego ministerstwo rolnictwa chce wnieść swój wkład, działając na rzecz rozwoju terenów wiejskich, gdzie dzieci nadal przychodzą na świat - dodał szef resortu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira