Będzie fuzja największych producentów piwa na świecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2016,11:05 Aktualizacja: 26-05-2016,11:22
A A A

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie browaru SABMiller, do którego należy Kompania Piwowarska, przez największą firmę browarniczą na świecie Anheuser-Busch InBev. Warunkiem jest jednak sprzedanie praktycznie całego biznesu w Europie przez SABMillera.

KE poinformowała w komunikacie, że miała obawy, iż transakcja, jeśli doszłaby do skutku w formule zgłoszonej do zatwierdzenia, mogłaby doprowadzić do wzrostu ceny piwa w państwach UE, gdzie SABMiller jest aktywny.

piwo, chmiel, alkohol, produkcja piwa, rolnictwo, uprawa chmielu, uprawa jęczmienia browarnego

Rolnictwo zyskuje dzięki współpracy z branżą piwowarską

Dwa surowce, dzięki którym pracę ma ponad 40 tysięcy osób - tak w dużym skrócie można przedstawić wpływ branży piwowarskiej na sektor rolny w Polsce. Tylko dzięki uprawie chmielu oraz browarnych odmian zbóż,...
Korporacja jest właścicielem takich marek jak Miller, Pilsner Urquell, czy Grolsch.

W Polsce częścią SABMillera jest Kompania Piwowarska produkująca m.in. Lecha, Tyskie, czy Żubra. Z kolei AB InBev, który chce przejąć tego producenta, sprzedaje m.in. Coronę, Stellę Artois i Budweisera.

Warta ponad 100 mld dolarów fuzja - jeśli dojdzie do skutku - stworzy światowego giganta, do którego trafiałaby niemal połowa zysków tego przemysłu na świecie. Aby uniknąć potencjalnych zakłóceń na rynku, Komisja Europejska zgodziła się na transakcję, ale tylko jeśli SABMiller sprzeda swój biznes piwowarski w kilku krajach europejskich.

AB InBev od początku zapowiadała, że sprzedane zostaną części SAB Millera we Francji, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Ofertę kupna tych udziałów złożyła już japońska grupa Asahi.

piwne targi, browar, poznań

Piwna przygoda na Poznańskich Targach Piwnych

Ponad 60 wystawców, ponad 50 polskich browarów i 250 kranów, z których poleją się tysiące litrów piwa - oto zapowiedź tegorocznych Poznańskich Targów Piwnych, które odbywać się będą w dniach 20-22...
KE chce, by poza tym sprzedane zostały części grupy SABMiller w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Słowacji, co już zostało zapowiedziane przez AB InBev.

"Europejczycy kupują rocznie piwo o wartości 125 mld euro, więc nawet niewielki wzrost cen mógłby przynieść poważne szkody dla konsumentów. Dlatego było bardzo ważne, abyśmy byli pewni, że przejęcie SABMillera przez AB InBev nie zmniejszy konkurencji na europejskim rynku piwa" - oświadczyła w środę unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

KE ma obowiązek oceny przejęć i fuzji spółek o odpowiednio wysokich obrotach. Ma to zapobiegać koncentracji na rynku, która mogłaby zakłócać konkurencję na Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu