Armia dostarcza wodę zwierzętom hodowlanym na alpejskich pastwiskach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2022,9:10 Aktualizacja: 12-08-2022,9:12
A A A

Śmigłowce armii szwajcarskiej zostały zaangażowane w akcję dostarczania wody do tysięcy spragnionych zwierząt hodowlanych, które wśród upałów pasą się na alpejskich łąkach – podała w czwartek agencja Reutera.

"W tym roku wystąpiły ogromne niedobory wody, co miało wpływ na pastwiska, hodowlę i rolnictwo nizinne" – powiedział dyrektor ds. rolnictwa w kantonie Fryburg Frederic Menetrey.

Małe opady zmusiły rolników do zwrócenia się o pomoc do armii. Obecnie trwa operacja uzupełnienia przez helikoptery zbiorników wodnych, wykorzystywanych przez rolników m.in. do pojenia krów, z których mleka robi się słynny szwajcarski ser Gruyere.

Bez awaryjnego zaopatrzenia w wodę zwierzęta musiałyby być sprowadzane z wyższych obszarów na niziny, gdzie zwykle w porze letniej przygotowywane jest dla nich siano na zimę. Mogłoby to spowodować niedobory paszy w późniejszym okresie.

Dowódca szwajcarskich wojsk terytorialnych Mathias Tuescher powiedział, że do akcji, która ma potrwać do 19 sierpnia, zostało zaangażowanych sześć helikopterów. Mogą one dostarczyć do zbiorników nawet do 400 tys. ton wody – przekazał Reuters.

Podobne operacje przeprowadzono również podczas susz w 2015 i 2018 roku. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu