Amerykanie przekonują do TTIP. Litwini widzą szansę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (rs) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2016,10:05 Aktualizacja: 13-06-2016,10:59
A A A
Raimundas Karoblis, wiceminister spraw zagranicznych Litwy oraz Michael Scuse, podsekretarz ds. rolnictwa USA dyskutowali w Wilnie z litewskimi producentami i eksporterami produktów rolnych i żywnościowych na temat negocjacji prowadzonych przez Unię Europejską ze Stanami Zjednoczonymi dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). 
 
Jak podkreślił Karoblis,  unijne embargo nałożone na Rosję zmusiło litewskich eksporterów do poszukiwania nowych rynków zbytu. Rynek amerykański stanowi dla nich obecnie jeden z priorytetów. W ostatnich latach sprzedaż litewskich produktów żywnościowych do USA wzrosła o 50 proc.
rolnictwo, TTIP, USA, Unia Europejska, handel, Jerzy Kwieciński, rynek rolno-spożywczy

Polska stawia warunki w sprawie TTIP

W ramach negocjacji TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) Polska domaga się uwolnienia eksportu nośników energii z USA, chce też zniesienia barier pozataryfowych i fitosanitarnych w dostępie do amerykańskiego...
Z kolei amerykański podsekretarz dodał, że po uzyskaniu przez Litwinów w listopadzie 2015 r. zgody na eksport produktów mięsnych do Stanów, wzrost jest jeszcze bardziej widoczny.
 
Dla Litwinów istotne jest nie tylko zniesienie ceł, ale też szeregu innych barier formalnych blokujących eksport do USA.
 
Obaj politycy wyrazili pełne poparcie dla prowadzonych negocjacji.  Przekonywali, że zarówno dla Europy jak i USA ważne jest zachowanie możliwie najwyższych standardów konsumenckich, zdrowotnych oraz dotyczących bezpieczeństwa produktów i dobrostanu zwierząt. Zapewnili, że TTIP nie będzie zawierać niczego, co mogłoby wpłynąć na ich obniżenie.
 
Amerykański podsekretarz spotkał się również z Algirdasem Butkevičiusem, premierem Litwy oraz Virginiją Baltraitienė, ministrem rolnictwa. Gość z USA odwiedził też gospodarstwa pszczelarskie.
Tagi:
Poleć
Udostępnij
Skomentuj