Żyto na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2020,12:05 Aktualizacja: 24-07-2020,14:31
A A A

Towarowa Giełda Energii wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C - podała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie w piątek.

GPW podało, że żyto jest kolejnym produktem, którym można handlować na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS), a ziarna żyta klasy B i C są w obrocie na RTRS od 24 lipca br.

"Obrót drugim, po pszenicy, produktem na rynku rolnym będzie prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegają natychmiastowemu wykonaniu" - czytamy.

system magazynów autoryzowanych, platforma żywnościowa, pszenica

Platforma Żywnościowa powoli się rozkręca

Sellfood, czyli Platforma Żywnościowa, wspólne przedsięwzięcie GPW i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mimo pandemii działa zgodnie z planem. Pierwsze aukcje pszenicy okazały się sukcesem, więc rozważane jest rozszerzenie...

"Cieszy mnie, że giełdowy rynek rolny rozwija swoją działalność" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Zdaniem ministra wprowadzenie żyta, czyli następnego produktu do obrotu na RTRS wynika z analizy potrzeb jego uczestników i oznacza przejście do kolejnego etapu rozwoju giełdy rolnej.

"Moim celem jest umożliwienie rolnikom wyższych zarobków w bezpiecznych i transparentnych warunkach, które daje giełda" - ocenił Ardanowski.

W ocenie ministra uzyskiwane na giełdzie ceny są najbardziej obiektywne.

"To ceny rynkowe, będące efektem podaży i popytu. Pozytywne jest również to, że giełda zaczyna funkcjonować, jako punkt odniesienia w zakresie cen produktów" - dodał.

GPW poinformowała, że obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym.

żyto, kłosy, niebo

Żyto ozime - co siać?

Ze względu na jakość gleb wielu rolników jest zmuszonych do uprawy żyta ozimego. Warto robić to dobrze. Wysokich plonów nie można uzyskać bez wyboru dobrej odmiany i zastosowania kwalifikowanego materiału siewnego. W 2020 roku na...
"Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach" - napisano w komunikacie. Dodano, że wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie.

Wedle GPW system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. "Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto" - czytamy.

GPW poinformowało, że podstawą działania Platformy Żywnościowej jest TGE, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane. "Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa - bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane - wysoką jakość przechowywanego towaru" - podano. "Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku" - dodano.

W 2020 r. ruszy pilotaż giełdy produktów rolnych. To polski odpowiednik Matif

W marcu 2020 r. ruszy półroczny pilotaż giełdy żywnościowej, platformy do obrotu towarami rolnymi - poinformował w czwartek na konferencji wiceprezes TGE Piotr Listwoń. Na początku pilotażu jedynym towarem w obrocie będzie pszenica zwykła. -...

"Giełdowy rynek rolny to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych, którą uruchomiliśmy i realizujemy pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Niecałe pół roku od uruchomienia rynku wprowadzamy do obrotu drugi produkt, a już na jesieni wprowadzimy kolejny - kukurydzę" - powiedział Marek Dietl, prezes GPW.

"W późniejszym okresie zamierzamy rozszerzyć paletę o takie produkty, jak cukier, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat soku jabłkowego. W planach mamy również uruchomienie rynku terminowego na towary rolno-spożywcze" - dodał.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie