Wzmożony eksport wspiera ceny pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2015,11:30 Aktualizacja: 18-03-2015,12:24
A A A
W minionym tygodniu w górę poszły notowania pszenicy w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie Euronext. Za tonę ziarna płacono 190 euro.
 
Ceny były wspierane przede wszystkim przez intensywny eksport - informuje FAMMU/FAPA. Dalsza aprecjacja dolara amerykańskiego i osłabienie euro działają bowiem na korzyść unijnych sprzedawców. KE wydała licencje na wywóz aż 1,594 mln ton pszenicy miękkiej, co jest tygodniowym rekordem. 
 
Dotychczasowy eksport tego gatunku zboża z Unii wyniósł 22,9 mln ton wobec 21,3 mln ton w tym samym czasie sezon wcześniej. Zastanawiająca jest zatem korekta dokonana przez Strategie Grains w marcowym raporcie. Eksperci tej firmy... obniżyli prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE o 2,5 mln ton do 30 mln ton. 
 
Pszenica drożała również na giełdzie CBoT w Chicago. Przez tydzień notowania poszły w górę o 6,6 proc. do 188,6 dolarów za tonę. Na wzrosty stawek wpłynęły przede wszystkim doniesienia o nie najlepszych warunkach dla upraw ozimin (w niektórych rejonach jest bardzo sucho). Drugim czynnikiem mogły być wreszcie dobre wyniki tygodniowego eksportu, który wyniósł aż 445,2 tys. ton.
 
Tymczasem kraje Wspólnoty oczekują w tym sezonie wysokich zbiorów zbóż. Według Komisji Europejskiej tegoroczna produkcja wyniesie 309,3 mln ton, w tym pszenicy miękkiej 141,5 mln ton. Nieco niższe są przewidywania Strategie Grains - odpowiednio 307,2 i 140,4 mln ton. 
 
Wszystko wskazuje na to, że bilans zbóż w UE w nadchodzącym sezonie dzięki dobrym zbiorom i wysokim zapasom początkowym wciąż będzie komfortowy.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement