Wciąż nie ma decyzji ws. dopłat do transportu produktów rolnych do portów. "Korona" interweniuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2024,10:20 Aktualizacja: 15-01-2024,10:26
A A A

„Podczas gdy Komisja Europejska zamierza przedłużyć bezcłowy handel z Ukrainą, także w kwestii produktów wrażliwych (rolnych), równocześnie nie wydaje zgody na dopłaty do transportu zbóż i rzepaku do portów Morza Bałtyckiego” – wskazuje Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”.

Związek przypomina, że o taką zgodę na wsparcie transportu polski rząd wystąpił w kwietniu 2023 r., czyli ponad 8 miesięcy temu.

„Na spotkaniu 3 stycznia br. z ZZR ‘Korona’, kierownictwo resortu rolnictwo nie potrafiło udzielić wiążącej informacji dotyczącej decyzji Komisji w tej sprawie. 14 stycznia Związek wystąpił zatem do dyrektora generalnego ds. konkurencji, pana Olivier Guersent, z kolejnym ponagleniem” – poinformowała organizacja. 

siekierski, ue, ukraina, handel, bezcłowy handel

Bezcłowy handel z Ukrainą wydłużony do czerwca 2025 r.? Minister Siekierski ma rozmawiać z komisarzem Dombrovskisem

W poniedziałek odbędzie się wideokonferencja polskiego ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z komisarzem Unii Europejskiej ds. handlu Valdisem Dombrovskisem - przekazał PAP w niedzielę rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill. Gill nie...

Pismo dotyczy „przyspieszenia decyzji ws. wyrażenia zgody dotyczącej pomocy finansowej przewidzianej w par. 1 pkt. 2) rozporządzenia Rady Ministrów z 14 kwietnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wprowadzającego do rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. – par. 13 odnośnie dopłat do usługi transportu zbóż lub rzepaku do portu nadbałtyckiego, dla producentów rolnych oraz podmiotów, które nabyły od producenta rolnego rzepak lub zboże w celu dalszej odsprzedaży”.

„Korona” zwróciła się o udzielenie odpowiedzi (pozytywnej lub negatywnej) w tej sprawie.

„Stan, w którym do tej pory, tj. od kwietnia 2023 r., nie rozstrzygnięto wniosku w tym zakresie (polski rząd notyfikował w Komisji Europejskiej ww. rozporządzenie), świadczy o zignorowaniu problemów polskiego rolnictwa w następstwie wojny na Ukrainie (…) oraz negatywnie wpływa na odbiór samej Unii Europejskiej w Polsce” - czytamy w wystąpieniu Związku.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich