Warzywa gruntowe nie tak drogie, jak się spodziewano

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2019,9:25 Aktualizacja: 25-11-2019,9:33
A A A

Mimo oczekiwanego spadku produkcji przez GUS (o 8% rok do roku według szacunków z końca września) dynamika cen skupu warzyw gruntowych w kraju na początku sezonu 2019/20 jest relatywnie niska.

Sporo gatunków na przełomie października i listopada była tańsza w relacji rocznej - informują analitycy PKO Banku Polskiego. Według danych IERiGŻ-PIB (za MRiRW) w pierwszym tygodniu listopada marchew potaniała aż o 47%, cebula o 41%, a kapusta biała o 14%.

ceny, ziemniaki, rolnictwo, agrobiznes

W październiku spadły ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w październiku tego roku o 0,4 proc. w porównaniu do września, a wzrosły o 2,6 proc. rok do roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W ciągu roku najbardziej podrożały...

Eksperci podkreślają, że w przypadku tych warzyw GUS szacował spadek zbiorów odpowiednio o 8, 7 i 12% r/r. Stawki skupu pietruszki poleciały w dół o 58%.

Obniżki cen warzyw mogą wpływać istotnie na wyhamowanie detalicznych stawek żywności w najbliższych miesiącach. Warzywa były bowiem główną kategorią napędzającą inflację produktów żywnościowych w poprzednich miesiącach.

We wrześniu dynamika cen detalicznych warzyw w Polsce wyniosła 23,9% wobec 34,8% w sierpniu. W całej kategorii prawdopodobnie jednak nie będziemy obserwować spadków cen z uwagi na znacznie droższe ziemniaki.

Według IERiGŻ-PIB przeciętna stawka ich skupu w spółdzielniach na początku listopada była wyższa o 80% r/r. Dynamika cen w kolejnych miesiącach, mimo spadku zbiorów krajowych, będzie jednak prawdopodobnie niższa niż przed rokiem z uwagi na wzrost produkcji w pozostałych krajach UE.

Obserwowane tendencje cenowe dotyczące warzyw gruntowych wskazują, że dotychczasowe szacunki zbiorów w kraju mogą zostać skorygowane w górę w grudniowej publikacji GUS.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej