Susza mocno odbiła się na ilości i jakości ziemniaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2018,12:00 Aktualizacja: 02-12-2018,13:11
A A A

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczne zbiory ziemniaków wyniosą 7,4 mln t. To o 19 proc. mniej niż w poprzednim, rekordowym sezonie.

Produkcja ziemniaków poleciała w dół nie tylko w Polsce, ale również w wielu państwach UE - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. W związku z rekordową suszą i wyjątkowo wysokimi temperaturami w głównych krajach uprawy - Holandia, Belgia, Niemcy i Francja - łączne zbiory będą o 20 proc. niższe niż przed rokiem.

PepsiCo, ziemniaki, uprawa ziemniaków, chipsy, ziemniaki na chipsy

Uprawa ziemniaków na chipsy coraz bardziej opłaca się rolnikom

Z roku na rok coraz więcej gospodarstw rolnych w naszym kraju podejmuje wyzwanie i decyduje się na współpracę z firmami, które produkują chipsy ziemniaczane. Uprawa ziemniaków na potrzeby przemysłu jest nie tylko opłacalna...

Z kolei z państw Europy Środkowo-Wschodniej kilkunastoprocentowy spadek plonów miał miejsce, poza Polską, na Litwie, Łotwie i Słowacji.

Oprócz niedoborów ziemniaków są również problemy z ich jakością. Obserwowano wzrost wtórny, w konsekwencji niską zawartość suchej masy i szklistość oraz niską zawartość skrobi. Problemem jest także dostępność niektórych odmian i dużych rozmiarów bulw dla przemysłu przetwórczego.

To poważne wyzwanie dla rolników, handlowców i przetwórców z wywiązania się z kontraktów i umów handlowych. Generuje także dodatkowe koszty związane z sortowaniem i przetwarzaniem ziemniaków. Szacuje się, że plon netto w Europie jest najniższy od 10 lat, a należy spodziewać się też, że straty w przechowywaniu w dalszej części sezonu będą duże.

Niższe zbiory odbijają się na cenach, które są znacznie wyższe od ubiegłorocznych. W październiku w Polsce (według stawek publikowanych przez MRiRW) w skupie za kilogram ziemniaków oferowano średnio 0,52 zł, czyli dwa razy więcej rok do roku.

ziemniaki, pole

Plonowanie odmian skrobiowych średnio późnych i późnych ziemniaka w 2018 roku

Plon ogólny wzorca dla odmian skrobiowych średnio późnych i późnych ziemniaka w badaniach PDO wyniósł w 2018 r. 416 dt/ha. Rok wcześniej było to 490 dt/ha, dwa lata temu 504 dt/ha, a trzy lata wcześniej - 363 dt/ha....

Ceny skupu konsumpcyjnych w listopadzie wyniosły już średnio 0,58 zł/kg, a stawki z 46. tygodnia bieżącego roku oscylowały wokół 0,60 zł/kg. Od początku obecnego sezonu średnia cena w skupie wyniosła 0,62 zł/kg (+84 proc.).

Średnie stawki na rynkach hurtowych w 46. tygodniu roku wynosiły 0,84 zł/kg i były średnio o 60 proc.  wyższe w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Jest duże prawdopodobieństwo, że ceny ziemniaków w Polsce będą dalej rosły, bo na rynek trafi mniej importowanych. Należy się nawet spodziewać wzrostu eksportu, gdyż nieurodzaj w krajach Europy Zachodniej zazwyczaj powoduje, że importerom unijnym przestają przeszkadzać procedury fitosanitarne związane z podwyższonym wykrywaniem w Polsce bakteriozy pierścieniowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Poniedziałek, 10 grudnia Godz:
Imieniny: Bogdana, Julii