Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje OSM w Bychawie. UOKiK dał "zielone światło"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2024,15:15 Aktualizacja: 05-06-2024,15:18
A A A

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. UOKiK wydał zgodę na koncentrację, a Zgromadzenia Przedstawicieli obu podmiotów podjęły stosowne uchwały - poinformowało w środę biuro prasowe Spomleku.

W informacji Spomleku wyjaśniono, że "celem połączenia jest stworzenie większej, silniejszej mleczarni, dywersyfikacja produktów, połączenie sił na trudnym rynku handlowym". Połączenie formalnie nastąpi 1 lipca 2024 roku. Wówczas przestanie istnieć OSM w Bychawie, a powstanie oddział SM Spomlek, którego dyrektorem pozostanie obecna prezes bychawskiej spółdzielni Ewa Bartnik.

Decyzję o połączeniu z OSM Bychawa została podjęta dwa lata temu, kiedy to rosnące koszty, problemy z pozyskaniem surowca oraz sytuacja geopolityczna spowodowały, że zaczęto się zastanawiać nad przyszłością spółdzielni.

mleko, cena mleka, produkcja mleka, Martin Ziaja, polskie mleczarstwo, Ukraina, rynek mleka, eksport mleka

Polskie mleczarstwo musi być krok przed ukraińskim

Relacja handlowe z Ukrainą są istotnym czynnikiem wpływającym na polski rynek mleka. – Musimy pamiętać, że nasz eksport produktów mleczarskich około pięciokrotnie przewyższa import z Ukrainy – mówi Martin Ziaja, producent...

"Rosnące koszty oraz ogromna konkurencja sprawiają, że małe podmioty nie mają równych szans na rynku, dlatego muszą wybierać między zwijaniem działalności a konsolidacją. (...) Kluczowym momentem było spotkanie z Zarządem SM Spomlek jesienią 2022 roku. Po pierwszej rozmowie z zarządem i odwiedzinach zakładu w Młynarach, który został przejęty ponad 10 lat temu, wiedziałam, że połączenie to właściwa droga. Wspólna wizja i cel, jakim jest wzmocnienie firmy, modernizacja oraz unowocześnienie, były kluczowe. Dzięki temu dostawcy będą mieli gdzie oddawać mleko, a pracownicy zachowają swoje miejsca pracy. Połączenie ma także na celu wzmocnienie marki, aby stała się bardziej rozpoznawalna i konkurencyjna" - wyjaśniła prezes Bartnik.

Bartnik przyznała, że obawy przed zmianami są naturalne, ale po prawie roku współpracy handlowej ze Spomlekiem większość kwestii została już przepracowana i wyjaśniona. Dostawcy obawiali się zwiększania wymagań jakościowych, a pracownicy - utraty miejsc pracy. Jednak udało się nie tylko zagospodarować wszystkie etaty, ale nawet zwiększyć zatrudnienie - dodała.

"Spomlek przejął już dwie spółdzielnie, które zostały zmodernizowane i dzisiaj są one nowoczesnymi oraz bardzo dobrze prosperującymi oddziałami firmy (...) te wcześniejsze sukcesy dają pewność, że również połączenie z OSM Bychawa przyniesie równie pozytywne efekty. Mamy już konkretne plany zagospodarowania zakładu w Bychawie – chcemy zainwestować w nowoczesne technologie, rozwijać produkcję i wprowadzać nowe, innowacyjne produkty na rynek" - poinformował prezes SM Spomlek Paweł Gaca. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich