Rośnie produkcja i eksport pieczarek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2016,14:25 Aktualizacja: 09-11-2016,15:16
A A A

Polska jest europejską potęgą w produkcji pieczarek i najważniejszym ich eksporterem. Głównymi odbiorcami naszych grzybów są kraje Unii Europejskiej z Niemcami i Wielką Brytanią na czele, gdzie trafia 90 proc. produkcji.

- Potwierdzają to ostatnie dane, opracowane przez nasz bank. Poza Unią największym odbiorcą pieczarek jest Białoruś, gdzie nasz eksport w ciągu siedmiu miesięcy podwoił się - mówi Magdalena Kowalewska z Banku BGŻ BNP Paribas w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

pieczarki_pap

Polska największym eksporterem pieczarek na świecie

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie. Wpływy z eksportu pieczarek w ub. r. stanowiły ok. 60 proc. wszystkich wpływów z wywozu warzyw i ich przetworów - wynika...

Ekspertka dodaje, że na rynku jest spora konkurencja i na przykład o rynek w Wielkiej Brytanii rywalizujemy z Holandią i Irlandią. Polskie pieczarki są tam jednak chętniej kupowane w ostatnim półroczu. - W tym przypadku duże znaczenie ma cena grzybów z Polski - przekonuje.  

Polska eksportuje głównie białe pieczarki, ale i inne grzyby - pieczarki brązowe czy boczniaki - zyskują na popularności. Kowalewska zapewnia na antenie radiowej Jedynki, że rynek pieczarek obronił się przed rosyjskim embargiem bowiem zmieniły się kierunki sprzedaży.  

Pieczarki są smaczne, mają także wartości odżywcze bowiem zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę D, której brak jest w warzywach. Ponadto w tych grzybach znajdują się spore ilości minerałów i pierwiastków śladowych, np. fosforu, selenu, żelaza i miedzi. W Polsce pieczarki uprawiane są przede wszystkim na ścianie wschodniej i w Wielkopolsce.

Źródło Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej