Rolnicy w fatalnych nastrojach. Nadciąga poważne załamanie koniunktury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2020,16:30 Aktualizacja: 09-03-2020,22:50
A A A

W pierwszym kwartale 2020 r. koniunktura w polskim rolnictwie wyraźnie się pogorszyła. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) obniżyła się o 4,9 punktu, z  poziomu -1,9 pkt  do -6,8  pkt.

Pogorszenie koniunktury jest skutkiem spadku przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych i osłabienia się nastrojów. Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów, pierwszej składowej  IRGAGR, zmniejszyła się o 5,9 pkt, z -7,1 pkt do -13 pkt, a wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej ogólnego wskaźnika koniunktury, obniżyła się 3,0 punkty, z 8,6 pkt do 5,6 pkt - informuje Kolegium Analiz Ekonomicznych Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

susza, straty w uprawach, retencja wody

Ardanowski: jestem przerażony stanem pogody w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym, w którym rolnikom przyjdzie zmierzyć się z suszą. O jej katastrofalnych skutkach już teraz ostrzega minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa przyznaje, że zmiany...

Pomimo spadku wartości zarówno wskaźnika koniunktury, jak i wskaźników cząstkowych, są wyższe niż rok wcześniej o odpowiednio: 5,1, 7,2 i 0,9 pkt.

Wartość IRGAGR jest również wyższa od wieloletniej średniej, która wynosi -9,9 pkt (jednak niższa od średniej z ostatnich 10 lat o 0,5 pkt). Pogorszenie się koniunktury rolnej w pierwszym kwartale jest typowe, jednak tym razem wielkość spadku wartości wskaźnika koniunktury jest większa niż zwykle (w ostatniej dekadzie wartość IRGAGR w I kwartale malała przeciętnie o 4,4 pkt), a trzeba wziąć nadto pod uwagę, iż mijająca zima była względnie łagodna. 

Nie ma więc optymizmu wśród rolników - nie tylko pogorszyła się ich sytuacja finansowa, ale i nie spodziewają się oni jej poprawy w kolejnym kwartale.Spadek przychodów gospodarstw rolnych przełożył się na zmniejszenie się ich oszczędności. Poprawie uległ natomiast stan ich zadłużenia.

branża rolna, upadłość w rolnictwie, Grupa Coface, Grzegorz Sielewicz

Coraz więcej upadłości w rolnictwie

W 2019 roku w branży rolnej i leśnej o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba postanowień o upadłości i restrukturyzacji. A ten rok zapowiada się jeszcze trudniejszy. Raport o upadłościach i restrukturyzacji firm w Polsce w 2019 roku przedstawiła...

Wzrosły również - w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. - wydatki na obrotowe środki produkcji, choć wzrosty zakupów nawozów  sztucznych,  pasz  treściwych  i  środków  ochrony  roślin  są  mniejsze  niż  zwykle.

Słabnie aktywność inwestycyjna. Brak jest wyraźnych zmian w skłonności do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji rolnej. Pogorszenie się koniunktury jest powszechne. 

W największym stopniu odczuły je gospodarstwa położone w makroregionie południowym, gospodarstwa małe, tj. o powierzchni do 7 ha, prowadzone przez osoby w wieku 46-60 lat oraz gospodarstwa zajmujące się uprawą roślin innych niż wieloletnie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

od 1.10.201rusza nowa odsłona programu Agroenergia

18.10.2021 rusza wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

10.12.2021-7.02.2022 – inwestycje mając na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych