Rolnicy w fatalnych nastrojach. Nadciąga poważne załamanie koniunktury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2020,16:30 Aktualizacja: 09-03-2020,22:50
A A A

W pierwszym kwartale 2020 r. koniunktura w polskim rolnictwie wyraźnie się pogorszyła. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) obniżyła się o 4,9 punktu, z  poziomu -1,9 pkt  do -6,8  pkt.

Pogorszenie koniunktury jest skutkiem spadku przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych i osłabienia się nastrojów. Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów, pierwszej składowej  IRGAGR, zmniejszyła się o 5,9 pkt, z -7,1 pkt do -13 pkt, a wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej ogólnego wskaźnika koniunktury, obniżyła się 3,0 punkty, z 8,6 pkt do 5,6 pkt - informuje Kolegium Analiz Ekonomicznych Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

susza, straty w uprawach, retencja wody

Ardanowski: jestem przerażony stanem pogody w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym, w którym rolnikom przyjdzie zmierzyć się z suszą. O jej katastrofalnych skutkach już teraz ostrzega minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa przyznaje, że zmiany...

Pomimo spadku wartości zarówno wskaźnika koniunktury, jak i wskaźników cząstkowych, są wyższe niż rok wcześniej o odpowiednio: 5,1, 7,2 i 0,9 pkt.

Wartość IRGAGR jest również wyższa od wieloletniej średniej, która wynosi -9,9 pkt (jednak niższa od średniej z ostatnich 10 lat o 0,5 pkt). Pogorszenie się koniunktury rolnej w pierwszym kwartale jest typowe, jednak tym razem wielkość spadku wartości wskaźnika koniunktury jest większa niż zwykle (w ostatniej dekadzie wartość IRGAGR w I kwartale malała przeciętnie o 4,4 pkt), a trzeba wziąć nadto pod uwagę, iż mijająca zima była względnie łagodna. 

Nie ma więc optymizmu wśród rolników - nie tylko pogorszyła się ich sytuacja finansowa, ale i nie spodziewają się oni jej poprawy w kolejnym kwartale.Spadek przychodów gospodarstw rolnych przełożył się na zmniejszenie się ich oszczędności. Poprawie uległ natomiast stan ich zadłużenia.

branża rolna, upadłość w rolnictwie, Grupa Coface, Grzegorz Sielewicz

Coraz więcej upadłości w rolnictwie

W 2019 roku w branży rolnej i leśnej o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba postanowień o upadłości i restrukturyzacji. A ten rok zapowiada się jeszcze trudniejszy. Raport o upadłościach i restrukturyzacji firm w Polsce w 2019 roku przedstawiła...

Wzrosły również - w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. - wydatki na obrotowe środki produkcji, choć wzrosty zakupów nawozów  sztucznych,  pasz  treściwych  i  środków  ochrony  roślin  są  mniejsze  niż  zwykle.

Słabnie aktywność inwestycyjna. Brak jest wyraźnych zmian w skłonności do zaciągania kredytów na finansowanie produkcji rolnej. Pogorszenie się koniunktury jest powszechne. 

W największym stopniu odczuły je gospodarstwa położone w makroregionie południowym, gospodarstwa małe, tj. o powierzchni do 7 ha, prowadzone przez osoby w wieku 46-60 lat oraz gospodarstwa zajmujące się uprawą roślin innych niż wieloletnie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"