Prezes Grupy Azoty: ostatnie lata osłabiły koncern we wszystkich wymiarach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2024,9:10 Aktualizacja: 09-04-2024,9:16
A A A

Sformułowanie, a następnie wdrożenie działań naprawczych, ma doprowadzić do szybkiego znalezienia rezerw i przygotowania pakietu działań, które wzmocnią finanse koncernu – powiedział wtorkowej "Rzeczpospolitej" prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.

"Rz" przypomniała, że nowy zarząd Azotów został powołany 20 marca.

Leszkiewicz zapytany, jakie zadania zarząd będzie realizował w pierwszej kolejności, powiedział, że obecna sytuacja grupy jest "niezwykle trudna". Zaznaczył, że "poprzedni zarząd i kadra kierownicza ponoszą jednoznaczną odpowiedzialność za poziom zadłużenia, niskie poziomy środków na kontach, brak działań naprawczych, brak dialogu społecznego i słaby wizerunek wśród inwestorów".

Czytamy, że "na koniec 2015 r. grupa miała 700 mln zł zysku, po III kwartałach 2023 r. były rekordowe poziomy strat. W 2022 r. za sprawą bardzo korzystnej sytuacji rynkowej grupa osiągnęła rekordowy poziom przychodów, z którego nic nie zostało".

grupa azoty, wiceminister aktywów, map, za puławy

Wiceminister aktywów państwowych: przez ostatnie lata Grupa Azoty bardzo popłynęła ze sponsoringiem

Trwa proces rekrutacji do organów spółek z Grupy Azoty, w tym również do Zakładów Azotowych "Puławy" – poinformował w środę wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Krytycznie...

Zdaniem Leszkiewicza, cała grupa została w ostatnich latach osłabiona we wszystkich wymiarach. Wyjaśnił, że pierwsze działania dotyczą więc "zapewnienia środków na bieżące funkcjonowanie i uruchomienia wszystkich procesów mogących poprawić sytuację w krótkiej perspektywie". Podkreślił, że "najważniejszą kwestią są rozmowy z bankami i wypracowanie rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli mówić o stabilnej sytuacji finansowej Grupy Azoty".

W wywiadzie czytamy także, że poprzedni zarząd, prowadząc rozmowy z bankami od początku czerwca 2023 r., nie wypracował strategii naprawczej, co umożliwiłoby osiągnięcie długoterminowego porozumienia z instytucjami finansującymi. "Zatem stoimy przed trudnym wyzwaniem realizacji tego zadania zaledwie w kilka tygodni" - podkreślił Leszkiewicz. Dodał, że działania naprawcze mają doprowadzić do "szybkiego znalezienia rezerw finansowych i przygotowania pakietu działań, które wzmocnią finanse grupy".

Zapytany, z którą grupą wierzycieli Azoty mogą się szybciej porozumieć, odpowiedział, że negocjacje prowadzone są jednocześnie ze wszystkimi grupami wierzycieli.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich