Polscy producenci mleka muszą szukać nowych kierunków zbytu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2017,10:40 Aktualizacja: 24-02-2017,20:41
A A A

Eksperci przewidują, że rok 2017 będzie zdecydowanie lepszy i stabilny dla sektora mleczarskiego. W rozwoju pomóc może nie tylko rynek krajowy, ale przede wszystkim eksport.

Krajowy rynek mleka uwarunkowany jest wciąż niskimi cenami surowca. Analizy potwierdzają, że sposobem na odbicie się od tej trudnej sytuacji jest umocnienie pozycji na rynku wewnętrznym oraz eksport.

W pierwszym kwartale 2016 r. dostarczono 921,5 mln litrów mleka, co stanowiło o 8 proc. więcej niż przed rokiem.

rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej, rekompensaty dla producetów mleka, trzoda chlewna, bydło, asf

Miliony na rekompensaty za straty na rynku mleka i wieprzowiny

Rolnicy otrzymają 100 milionów złotych rekompensat za straty na rynku mleka i wieprzowiny - zapowiedział w czwartek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Szef resortu przypomniał, że pod koniec 2015 r. mieliśmy w Polsce kryzys na rynku...
Wzrost produkcji napędzany jest zwiększającym się spożyciem mleka i produktów mlecznych na świecie, co będzie widoczne przede wszystkim w krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

W 2016 r. w Polsce odnotowano pogorszenie wyników eksportu przetworów mleczarskich. Wyniosła ona 358 mln euro i była o 12 proc. niższa niż w pierwszym kwartale 2015 r. Nasze standardowe kierunki to kraje Unii Europejskiej - Czechy, Niemcy, Holandia, Białoruś czy Ukraina. Spośród krajów spoza UE najwieększy udział w eksporcie produktów mleczarskich
z Polski mają: Algieria, Chiny, Kuba, Arabia Saudyjska i Wietnam.

Na podstawie danych ekspertów Credit Agricole Bank Polska wielkość chińskiego importu produktów mlecznych zwiększyła się w 2016 r. o 20 proc. wobec spadku o 8 proc. w 2015 r.

Na podstawie rynkowych prognoz wynika, że cały rok 2017 będzie okresem stabilnym i znacznie lepszym od lat poprzednich. Najważniejsze jest, aby polscy producenci mleka dobrze oszacowali rentowność swojej produkcji i wciąż poszukiwali nowych rynków eksportowych.

phil hogan, rynek mleka, skup mleka, ceny mleka, mleko, mleko w proszku

Hogan uspokaja rolników: monitorujemy rynek mleka

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił, że Komisja Europejska będzie ostrożnie wypuszczała na rynek skupione w ramach interwencji mleko w proszku. Bruksela chce uspokoić producentów, którzy obawiają się załamania cen. -...
Dynamiczna sytuacja na rynku mleka powinna mobilizować polskich producentów do poszukiwania nowych kierunków zbytu oraz wzmacniania pozycji na rynku krajowym. Jedną z możliwości rozwoju spółdzielni jest udział w krajowych targach biznesu spożywczego o międzynarodowym zasięgu.

- Przedsiębiorcy z branży mleczarskiej są ważnym elementem polskiej gospodarki. Od wielu lat polskie produkty mleczarskie zdobywają uznanie w Europie i na świecie. Targi WorldFood Warsaw dla sektora mleczarskiego mają bardzo bogatą ofertę wystawienniczą, która dzięki swojej specyfice umożliwia nawiązanie nowych kontaktów z zagranicznymi partnerami, z krajów takich jak Chiny, Włochy, Niemcy czy Białoruś - informuje Agnieszka Szpaderska, manager Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Warsaw.

Poprzednie edycje targów WorldFood Warsaw dla wystawców z sektora mleczarskiego okazały się bardzo korzystne z punktu widzenia nowych perspektyw eksportowych, jak również wymiany doświadczeń.

mleko, dostawy mleka, skup mleka, ceny mleka, Łukasz Hołubowski, arr

Prezes ARR: kryzys na rynku mleka zażegnany

Kondycja branży mleczarskiej jest coraz lepsza. Skupy interwencyjne, dopłaty dla producentów mleka i ograniczenie produkcji poprawiły sytuację na rynku. Coraz lepsze są także perspektywy eksportowe - zapewnia Łukasz Hołubowski, prezes...
Tadeusz Badach, prezes OSM Krasnystaw podkreśla, że nie ma lepszej formy prezentacji firmy niż targi, na które przyjeżdżają wystawcy z całego świata. Z kolei Barbara Szczerba, prezes OSM w Międzyborzu jest przekonana, że budowanie trwałych relacji biznesowych warto rozpoczynać od spotkania na "neutralnym gruncie".

IV edycja targów WorldFood Warsaw odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia 2017 r. w Warszawie.

Impreza oferuje możliwość spotkania polskiego sektora rolno-spożywczego z zagranicznymi partnerami oraz nawiązania nowych relacji biznesowych na świecie. Każdego roku w kwietniu, Warszawa staje się stolicą biznesu rolno-spożywczego. W poprzedniej edycji wystawy udział wzięło około 250 wystawców z 28 krajów świata oraz ponad 4 tysiące zwiedzających.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej