Pełnia sezonu owocowego i warzywnego na rynku hurtowym w Broniszach. Takie są ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2023,8:40 Aktualizacja: 01-09-2023,8:41
A A A

Na rynku hurtowym pojawiają się pierwsze orzechy laskowe, kilogram kosztuje 8-17 zł. Kończą się natomiast czereśnie - mówi PAP ekspertka rynku hurtowego w Broniszach Anna Kaszewiak. Ciepła końcówka lata źle wpłynęła na kalafiory i brokuły, które drożeją - dodała.

Anna Kaszewiak zwróciła uwagę, że na rynku hurtowym w Broniszach trwa pełnia sezonu owocowego i warzywnego. "Dostaniemy owoce jagodowe, pestkowe i ziarnkowe. Dostępne są jabłka z ubiegłorocznych zbiorów z chłodni (Jonagored) i jabłka z tegorocznych zbiorów" - wskazała. Dodała, że ceny jabłek są zróżnicowane, w zależności od jakości. Skrzynka kosztuje od 35 do 50 zł, czyli 2,33 - 3,33 zł za kilogram. Chodzi o odmiany Celesta, Piros, Delikates, Paula Red.

Są już pierwsze orzechy laskowe

Dodała, że za kilogram gruszek trzeba zapłacić od 3 do 4 zł. W ofercie producentów dostępna jest odmiana Klapsa, a inne wraz z upływem czasu będą stopniowo wchodzić na rynek.

Kilogram brzoskwiń można kupić za 4,66-7,33 zł, a moreli - 11 zł. Jeszcze droższe są morele z importu - kilogram tych owoców kosztuje 12 zł.

"Pojawiły się pierwsze orzechy laskowe, cena od 8 do 17 złotych za kilogram" - poinformowała ekspertka. Jak podała, powoli zaczynają się kończyć natomiast czereśnie z chłodni, które kosztują od 20 do 25 zł za kg.

ijhars, owoce, kontrola, oznakowanie, jakość, śliwki, czereśnie

Oznakowanie pochodzenia owoców. Ponad połowa partii czereśni i jedna trzecia śliwek z nieprawidłowościami

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) przeprowadziła doraźne kontrole jakości handlowej czereśni oraz śliwek dostępnych w sprzedaży na rynkach hurtowych na terenie całego kraju. To pokłosie doniesień o wzmożonym...

Cena malin notuje duże rozbieżności ze względu na różnice między uprawami spod osłon a tymi z gruntu. "Owoce spod osłon notują wyższe ceny, gdyż ich jakość jest zdecydowanie lepsza, stąd duże rozbieżności cenowe. Np. dostaniemy malinę za 10 zł za kilogram i za 25 zł" - dodała ekspertka.

Pogoda dotknęła brokuły i kalafiory

Wysokie temperatury w sierpniu spowodowały wzrost cen brokułów i kalafiorów, ponieważ warzywa te szybko żółkną pod ich wpływem. "Za ładnego brokuła zapłacimy ok. 5 zł za sztukę, a kalafiora do 6 zł za sztukę" - wskazała Anna Kaszewiak.

Zwróciła również uwagę na spadek cen fasolki szparagowej i ziemniaków, które kosztują odpowiednio od 6 do 8 zł za kilogram oraz 1,90 - 2,33 za kg.

"Ogórki spod osłon są w cenie od 2,5 do 5 złotych za kilogram, a ogórek z nowych nasadzeń notuje cenę od ok. 5 zł. Ogórki gruntowe to duża rozbieżność, w zależności od tego, czy są to ogórki sałatkowe, czy do kwaszenia" - powiedziała Kaszewiak. Jak dodała, ogórki typowo sałatkowe, czyli większe i grubsze, są w cenie ok. 2 zł za kilogram, natomiast te drobne, małe - blisko 5 zł.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich