Oszuści wyłudzają miliardy. Olej rzepakowy pod lupą fiskusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2017,12:20 Aktualizacja: 26-03-2017,14:46
A A A

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany zostanie olej rzepakowy. W ubiegłym roku handlujący nim oszuści wyłudzili 1 mld zł.

Resort finansów chce, by przedsiębiorcy handlujący towarami akcyzowymi, takimi jak paliwa czy susz tytoniowy, rejestrowali ich przewóz w specjalnym systemie - informuje "Puls Biznesu".

rejestracja zwierząt gospodarskich, łapówki, policja, katowice, lubliniec, arimr

Rejestrowali zwierzęta na lewo. Wpadli w ręce policji

Trzech mężczyzn, w tym pracownika biura powiatowego ARiMR, zatrzymali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Są podejrzewani o branie łapówek podczas procedur związanych z rejestracją zwierząt gospodarskich. Od...
Wdrażająca go ustawa czeka na podpis prezydenta.

Pierwotnie w projekcie na liście monitorowanych produktów był także olej rzepakowy, jednak w trakcie prac zrezygnowano z uwzględnienia go w ustawie.

Fiskus nie zamierza jednak zrezygnować w monitorowania przepływu tego towaru.

Resort finansów przygotował projekt rozporządzania dotyczący włączenia oleju w system monitoringu. Jest to bowiem towar bardzo popularny wśród przestępców wyłudzających zwrot podatku.

"W latach 2012-15 w obrocie olejem rzepakowym wszczęto i zakończono 245 postępowań kontrolnych, w których kwota uszczupleń w podatku od towarów i usług wyniosła 1 mld zł" - napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. później było jeszcze gorzej bowiem tylko 2016 r. oszuści oszukali fiskusa na kolejny miliard.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich