Kowalczyk: import ziarna z Ukrainy nie zakłócił rynku zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2022,9:20 Aktualizacja: 26-11-2022,19:46
A A A

Zwiększony import zboża z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny nie zakłócił rynku zbóż w Polsce, nie było problemów ze skupem ziarna. Zboża podrożały, ich ceny są powiązane ze stawkami na rynkach światowych - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

Pandemia i wojna w Ukrainie spowodowały wzmożony popyt na ziarno. Dodatkowo wojna ograniczyła podaż zbóż, w wyniku czego światowe ceny dynamicznie rosły, a stawki w Polsce dostosowywały się do tej tendencji.

eksport zboża z Ukrainy, handel ziarnem, blokada portów, wojna w Ukrainie

Eksport zboża coraz wyższy

Październikowy eksport zboża z Ukrainy niemal wyrównał się z poziomem odnotowywanym przed rosyjską inwazją z lutego - poinformowało ukraińskie ministerstwo rolnictwa. W ciągu pierwszych 17 dni października - pomimo zamknięcia części...

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że przebieg skupu krajowego ziarna jest stabilny, a skupy działają na bieżąco. Rolnicy, którzy mają możliwość magazynowania zbóż, w większości planują przetrzymywać płody rolne i czekać na jeszcze wyższe ceny, traktując zboża jako pewną lokatę zasobów pieniężnych w gospodarstwie rolnym.

Szef resortu przypomniał, że Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, producentem zbóż w UE. Główny Urząd Statystyczny oszacował tegoroczne zbiory na 36 mln ton (+4 proc. r/r) w tym: 13,5 mln ton pszenicy i 8,6 mln ton kukurydzy.

- Polska jest samowystarczalna w produkcji zbóż, a od kilku lat stała się ich eksporterem. W ostatnich latach z kraju wywożono średnio 23–26 proc. zbiorów. W 2021 r. ich eksport wyniósł 8,5 mln ton - poinformował Kowalczyk.

Dodał, że w okresie styczeń-sierpień sprzedaliśmy blisko 5,8 mln ton zbóż (+6,5 proc.). W strukturze wywozu kukurydza stanowiła 45 proc., a pszenica 39 proc. Ziarno trafiało głównie na rynek unijny, przede wszystkim do Niemiec.

zbiory kukurydzy, plonowanie kukurydzy, Izba Zbożowo-Paszowa, cena kukurydzy

Plony kukurydzy niższe niż przed rokiem

Zbiory kukurydzy najbardziej zaawansowane są na zachodzie, a najmniej na południowym wschodzie kraju. Plony są bardzo zróżnicowane regionalnie i z doniesień terenowych wynika, że są niższe niż przed rokiem - podała Izba Zbożowo-Paszowa....

Zarazem w pierwszych ośmiu miesiącach br. import ziarna do Polski wyniósł blisko 1,8 mln ton i był ponad dwukrotnie wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Zwiększył się m.in. import kukurydzy (do 1,2 mln ton). Zboże sprowadzane było przede wszystkim z krajów pozaunijnych - najwięcej z Ukrainy (1,2 mln ton).

Z danych resortu rolnictwa wynika, że od wschodniego sąsiada do Polski przywieziono 1,1 mln ton kukurydzy (94 proc. przywozu ukraińskiego ziarna) oraz 38,5 tys. ton pszenicy (3 proc.), a także 17 tys. ton jęczmienia (1 proc.) i 10 tys. ton żyta (1 proc.).

Szef MRiRW przyznał, że gdyby ponownie zostały zablokowane czarnomorskie poty, Polska nie jest przygotowana na przewóz 5 mln ton zbóż z Ukrainy, czego ten kraj oczekuje.

Na posiedzeniu sejmowych komisji mówiono też na temat rynku rzepaku, którego produkcja w kraju jest mniejsza od zapotrzebowania rynku wewnętrznego. Skutkuje to koniecznością importu ziarna.

- W ciągu ośmiu miesięcy br. import nasion rzepaku z Ukrainy wzrósł do 167 tys. ton, czyli siedmiokrotnie w skali roku. Przywóz ten stanowił ok. 33 proc. ogólnego. W tym samym okresie z Polski wyeksportowano 181 tys. ton rzepaku, czyli więcej niż kupiono w Ukrainie - podkreślił Kowalczyk.

Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zwrócił uwagę, że Polska jest stale dużym importerem śruty sojowej (m.in. z Argentyny), mimo że od kilkunastu lat podejmowane są próby zastąpienia jej krajowym surowcem wysokobiałkowym. Zaznaczył, że z końcem roku upływa termin moratorium na przywóz śruty sojowej i nie będzie można jej stosować w paszach, co może spowodować poważne problemy w branży drobiarskiej.

Minister odnosząc się do tego poinformował, że ministerstwo wydłuży termin jej stosowania, ale jednocześnie chce wprowadzić narodowy wskaźnik białkowy, który zmuszałby do zwiększenia wykorzystania krajowych roślin białkowych w paszach. Dodał, że projekt jest w przygotowaniu.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie