Hodowcy likwidują stada. Co w rolnictwie jeszcze się opłaca?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2022,8:05 Aktualizacja: 17-06-2022,8:08
A A A

Według prowadzonych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą kalkulacji, obecne ceny zbóż i kukurydzy są jeszcze w stanie zrekompensować gospodarzom galopujące koszty - wysokie ceny nawozów, środków ochrony roślin oraz paliwa. W innych gałęziach produkcji rolnej jest znacznie gorzej.

Zgodnie z wyliczeniami Zespołu Ekonomicznego WIR, w najgorszej sytuacji pozostają producenci buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych oraz warzyw produkowanych spod osłon. W ich przypadku wzrost kosztów nie został w ogóle zrekompensowany stawkami w skupach.

Wielkopolska Izba Rolnicza, program "Złotówka", Kalkulacje produkcji rolnej

Czy to się opłaca? Kalkulacje produkcji rolnej od WIR

Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca do zapoznania się z przygotowanymi przez jej specjalistów majowymi notowaniami i kalkulacjami związanymi z produkcją roślinną i zwierzęcą w gospodarstwach. W ramach programu...

Niezbyt optymistyczną nastroje są wśród rolników prowadzących produkcję zwierzęcą, szczególnie tych, którzy powiększyli stada i są zmuszeni kupować paszę, zboża czy kukurydzę.

"Patrząc na nasze kalkulacje, obecnie w najgorszej sytuacji są rolnicy produkujący trzodę chlewną. Wzrosty cen zatrzymały się na poziomie ciągle poniżej kosztów produkcji. Widoczne to jest w skupach, dokąd trafia coraz więcej macior, co świadczy o dalszym procesie likwidacji stad. Rolnicy produkujący w cyklu zamkniętym otrzymali wsparcie w ramach programu dopłat do loch, co chwilowo pozwoliło pokryć koszty produkcji i ją utrzymać. Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa z wnioskiem o kontynuację programu. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że ministerstwo pracuje nad takim rozwiązaniem, które będzie finansowane z nowego działania PROW, związanego z utratą płynności finansowej przez gospodarstwa w wyniku wojny na Ukrainie" - czytamy w raporcie ZE WIR.

W ocenie ekspertów z samorządu rolniczego, w przypadku produkcji mleka, żywca wołowego oraz drobiu, pomimo wzrostu cen, rentowność produkcji spada ze względu na olbrzymi wzrost kosztów pasz i preparatów białkowych.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena świń wciąż nie gwarantuje opłacalności

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG utrzymała się na poziomie 1,80 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 1 czerwca wg NBP (4,5891), jest to 8,26 zł za kg wbc. Będzie ona obowiązywała do 8 czerwca. "Na...

Wracając natomiast do rynku zbóż i kukurydzy, gdzie sytuacja jest jeszcze znośna, próg rentowności zawieszony jest jednak bardzo nisko.

"Zakładając średni plon na poziomie 60 q/ha i obecne koszty produkcji, cena minimalna, która pokrywa koszty produkcji wynosi 130 zł/q, a uwzględniając w przychodach dopłaty bezpośrednie, 110 zł/q. Wydaje się, że ta różnica w porównaniu do obecnej ceny jest znacząca. Ale musimy pamiętać, że w przypadku towarów masowych, a takim jest zboże, nawet niewielkie wahnięcie w podaży powoduje nieproporcjonalnie większą zmianę ceny. Rolnicy patrzą na tę sytuację z dużym niepokojem. To co wiemy na pewno, to to, że poziom kosztów produkcji, w najlepszym przypadku, nie ulegnie zmianie. Możemy się natomiast spodziewać dalszego ich wzrostu. Po stronie dochodowej występuje natomiast duża obawa co do ceny sprzedaży po żniwach" - brzmi opracowanie Zespołu Ekonomicznego WIR.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej