Grupa Azoty się ratuje. Jest aneks do porozumienia z instytucjami finansowymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2024,9:10 Aktualizacja: 28-03-2024,9:14
A A A

Grupa Azoty zawarła aneks do porozumienia z 13 instytucjami finansowymi, co ma umożliwić wypracowanie długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy - poinformowała w środę wieczorem spółka. Okres porozumienia został wydłużony do 25 kwietnia br.

Chodzi o porozumienie z: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim S.A., Santander Bankiem Polska S.A., Caixabank S.A. Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska S.A., Pekao Faktoring sp. z o.o., BNP Paribas Bankiem Polska S.A., Santander Factoring sp. z o.o. i Banco Santander S.A., Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

leszkiewicz, prezes, grupa azoty, rada nadzorcza

Grupa Azoty: Adam Leszkiewicz nowym prezesem spółki

Rada nadzorcza Grupy Azoty powołała we wtorek Adama Leszkiewicza na prezesa zarządu. Powołano również czterech wiceprezesów - poinformowała spółka.  Obok prezesa Adama Leszkiewicza do zarządu Azotów weszli...

"Zawarcie Aneksu do Porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach Umów o Finansowanie i niepodejmowanie przez Instytucje Finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów Umów o Finansowanie jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z Umów o Finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania Porozumienia, który to okres na podstawie Aneksu został przedłużony do 25 kwietnia 2024 roku" - przekazano w komunikacie.

Spółka przekazała, że aneks umożliwi kontynuowanie wypracowywania długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy Azoty. Dodano, że porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może być przedłużone.

"Emitent na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z Umów o Finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności" - dodano.

grupa azoty, produkcja nawozów, nawozy, nawozy wieloskładnikowe

Grupa Azoty pokazała najnowsze dane. Produkcja nawozów poszła w górę

Odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy w naszej autoryzowanej sieci dystrybucji - powiedział dyrektor generalny Grupy Azoty S.A. Zbigniew Paprocki w kontekście opublikowanych przez koncern szacunkowych wolumenów produkcji za luty br....

Cytowany w komunikacie spółki wiceprezes Azotów Andrzej Skolmowski podkreślił, że priorytetem nowego zarządu Grupy jest przedstawienie instytucjom finansowym długoterminowego planu poprawy sytuacji Grupy w możliwie najszybszym terminie. "Działania, które powinny być wypracowane od 1 czerwca 2023 roku, czyli od czasu, gdy spółka poinformowała o rozpoczęciu rozmów z instytucjami finansowymi, musimy zaplanować i wykonać w ciągu najbliższych kilku tygodni. To duże wyzwanie, ale jesteśmy zdeterminowani, aby odbudować wiarygodność Grupy Azoty i powrócić na drogę stabilnego działania" - dodał.

Przedstawiciel Azotów zapewnił jednocześnie, że zgodnie z harmonogramem dostarczone zostaną dokumenty instytucjom finansującym. Firma stosuje się też do ustalonych ograniczeń w dokonywaniu rozporządzeń w zakresie planowanych inwestycji, udzielanych poręczeń lub gwarancji oraz zaciągania zobowiązań finansowych.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich