Eksporterzy mięsa nadrabiają zaległości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2015,10:50 Aktualizacja: 09-06-2015,11:39
A A A

W pierwszym kwartale bieżącego roku kraje Unii Europejskiej sprzedały więcej wieprzowiny, drobiu i wołowiny niż o tej porze przed rokiem.

Sprzedaż mięsa oraz produktów wieprzowych do krajów trzecich poszła w górę w styczniu, lutym i marcu o 8 proc. do 390,7 tys. ton. Biorąc pod uwagę niekorzystne uwarunkowania rynkowe w poprzednim roku to spory wzrost. 

Po wprowadzeniu embarga przez Rosję oraz znacznym spadku sprzedaży na Ukrainę i Białoruś unijni eksporterzy musieli szukać nowych rynków zbytu. Jak informują analitycy BGŻ część strat została odrobiona przede wszystkim w Chinach, Korei Południowej i na Filipinach. Wzrosły też sporo wysyłki do USA oraz Australii.

Pierwszy kwartał br. był również korzystny dla eksporterów drobiu. Wolumen sprzedaży poszedł w górę przez rok o 4 proc, do 275,6 tys. ton., a wzrost napędzany był głównie przez rynek filipiński, chiński, wietnamski oraz ukraiński.

Wolumen wołowiny, który trafia na rynki pozaunijne jest znacznie mniejszy i w pierwszym kwartale br. był na poziomie 39,9 tys. ton, ale dynamika sprzedaży dla tego gatunku mięsa poszła w górę przez rok o 20 proc. Straty związane z rosyjskim embargiem nadrabiano większą sprzedażą do Hong Kongu, Szwajcarii i Filipin.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj