Eksperci prognozują kolejny spadek produkcji zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2018,15:05 Aktualizacja: 05-04-2018,15:20
A A A

Światowa produkcja zbóż w sezonie 2018/19 zmniejszy się o 0,2 proc. do 2087 mln t - wynika z najnowszych szacunków ekspertów International Grains Council. Jeśli prognozy sprawdzą się, będzie to drugi z rzędu spadek zbiorów.

Przed rokiem obniżka w skali roku wyniosła 2,2 proc. Teraz za niższą produkcję mają przede wszystkim odpowiadać mniejsze zbiory pszenicy (2,2 proc.) - m.in. w Rosji aż o 12,3 proc. - informują analitycy PKO Banku Polskiego.  

eksport zbóż z polski, eksport ziarna, pszenica, ceny zbóż, handel zbożem

Polska sprzedaje coraz mniej zboża. Handel ziarnem na wolnych obrotach

W bieżącym sezonie mocno wyhamował eksport zbóż z Polski. Wpisuje się to w ogólne tendencje handlu ziarnem w Unii Europejskiej, ale u nas spadek wywozu był jednak znacznie większy niż w przypadku innych państw. Według najnowszych...

Globalny wynik może "złagodzić" możliwy wzrost produkcji w Australii (17,4 proc.), będący jednak nieproporcjonalnie niskim odbiciem po znaczącym (o 38 proc.) spadku w sezonie 2017/18.

Wskaźnik światowych zapasów pszenicy do zużycia obniżyć ma się natomiast o 34 proc.

W górę mogą z kolei pójść zbiory kukurydzy - o 0,7 proc. do 1052,2 mln t.

Wzrost ten będzie prawdopodobnie wolniejszy od dynamiki światowej konsumpcji, co doprowadzi do zmniejszenia rezerw nawet u największych eksporterów (USA, Argentyna i Brazylia).

Znawcy rynku przewidują zatem, że w przyszłym roku handlowym wzrosną ceny ziarna na światowym i polskim rynku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021