Czy to się opłaca? Kalkulacje produkcji rolnej od WIR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2022,17:50 Aktualizacja: 16-05-2022,18:03
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca do zapoznania się z przygotowanymi przez jej specjalistów majowymi notowaniami i kalkulacjami związanymi z produkcją roślinną i zwierzęcą w gospodarstwach.

W ramach programu "Złotówka" WIR uzyskuje informacje o cenach podstawowych płodów rolnych (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) i środków produkcji w wybranych firmach województwa wielkopolskiego.

Henryk Kowalczyk, ceny żywności, walka z inflacją, ceny energii i gazu, dopłaty do nawozów

Kowalczyk: spadek inflacji nie musi oznaczać tańszej żywności

Stabilizacja w obszarze inflacji nie jest równoznaczna ze spadkiem cen. Ceny wcale nie muszą maleć, jeśli inflacja spadnie lub się zatrzyma - przekonuje Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Szef resortu w wywiadzie dla "Super...

"Notowania są źródłem danych do prowadzonych przez naszą Izbę kalkulacji rolniczych. Wyrażamy nadzieję, że opracowania tworzone w ramach systemu sprawozdawczego ‘Złotówka’ będą przydatne przy analizach produkcji poszczególnych gospodarstw, jak również przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży własnej produkcji" - podkreśla WIR.

Jak dodaje, rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała zawirowania na wszystkich rynkach, w tym głównie na rynku rolno-spożywczym. "Ceny żywności rosną z miesiąca na miesiąc, a obecna inflacja wynosi 12,3 proc. i bije w portfele Polaków. Eksperci wskazują, że ceny żywności w sklepach nie spadną szybko. Szczyt wzrostu przewidziany jest na okres wakacyjny, kiedy w sklepach może być drożej o 25, a nawet 30 proc. w relacji rok do roku" - zaznacza Izba.

Zebrane przez nią ceny środków produkcji są dostępne tutaj. Z aktualnymi kalkulacjami produkcji rolnej można natomiast zapoznać się tu:


Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt