Ceny pszenicy biją rekordy. I tanio szybko nie będzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2022,15:00 Aktualizacja: 04-04-2022,15:04
A A A

Ceny pszenicy w 2022 r. będą najwyższe od 20 lat, a powrót do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie nastąpi w drugiej połowie 2024 r. - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rosyjska agresja wpłynie też na ceny kukurydzy - dodali.

Jak zwrócili uwagę eksperci PIE, rosyjska agresja spowodowała znaczący wzrost cen zbóż na światowych rynkach. Bezpośrednio po rozpoczęciu wojny cena buszla pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT) wzrosła z 8 do 14 dolarów, czyli prawie o 80 proc.

Hatem Tageldin, Ryszard Bartosik, pszenica, handel ziarnem, wojna w Ukrainie

Egipt jest zainteresowany zakupem polskiego ziarna

Stan i perspektywy rozwoju polsko-egipskiej współpracy w rolnictwie były tematem rozmowy Hatema Tageldina, ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce i Ryszarda Bartosika, wiceministra rolnictwa. Egipt jest zainteresowany zakupem...

"Obecnie obserwujemy lekką stabilizację - notowania cofnęły się do około 11 dol. Kontrakty futures wskazują, że ceny pszenicy w 2022 r. będą najwyższe od 20 lat" - stwierdzili analitycy Instytutu.

Powrót do poziomów sprzed wybuchu wojny nastąpi, według obecnych wycen w drugiej połowie 2024 r. "Rosyjska agresja wpłynie również silnie na ceny kukurydzy - bieżące oraz kontrakty terminowe implikują utrzymanie się najwyższych poziomów od 2012 r." - wyjaśnili eksperci w "Miesięczniku Makroekonomicznym PIE".

Analitycy zwrócili uwagę, że systematycznie drożeje kukurydza, choć notowaniom towarzyszy mniejsza zmienność. Od momentu rosyjskiej agresji cena wzrosła z 6,5 do 7,5 dol., analitycy ocenili, że trend nadal jest rosnący. Wzrost stawek, jak zaznaczyli, odzwierciedla obawy o stabilność handlu z Ukrainą.

Według danych FAO, na które powołuje się PIE, Ukraina odpowiada za 3 proc. światowej produkcji pszenicy. Głównymi odbiorcami tamtejszych zbóż są państwa Dalekiego Wschodu i Afryki Północnej. W 2020 r. odpowiadały kolejno za 55 proc. oraz 41 proc. łącznego eksportu surowca. "Z uwagi na blokadę ukraińskich portów handel jest obecnie niemożliwy - Ukraina nie jest w stanie dostarczać zakontraktowanego zboża" - podkreślono.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Rolnicy wstrzymują się ze sprzadażą ziarna

Na krajowym rynku zbożowym nie ma płynności w handlu zbożem. Są dni, w których notuje się większą podaż, ale i takie, gdy nie ma ofert sprzedaży. Rolnicy wstrzymują się ze zbytem, gdyż ceny zboża na giełdach ponownie wzrosły - informuje Izba...

Ukraińska agencja APK-Inform, którą cytuje PIE, szacuje, że zniszczonych zostało ok. 28 proc. zasiewów zbóż ozimych, a konflikt militarny spowoduje, że skala wiosennych zasiewów i potencjalnych plonów w lecie spadnie o ok. 40 proc. "Embargo na rosyjskie i białoruskie nawozy powiększa niepewność dotyczącą plonów w 2023 r." - stwierdzają analitycy.

Przypomniano, że w 2020 r. Rosja była największym eksporterem nawozów azotowych i odpowiadała za 12,1 proc. światowego popytu. Zdaniem ekspertów PIE państwa UE zaczną rozwijać produkcję wewnątrz wspólnoty, aby zastąpić import. "Będzie to jednak proces długotrwały, a jednym z jego wymagań jest zmiana łańcuchów dostaw gazu ziemnego, niezbędnego przy produkcji" - wskazali.

Zaznaczono, że większa zależność następuje w przypadku nawozów potasowych. "Białoruś jest drugim po Kanadzie największym ich dostawcą, Rosja trzecim - odpowiadają kolejno za 16,2 proc. oraz 13,6 proc. światowego popytu" - przypomnieli.

Struktura eksportu Rosji oraz Białorusi jest bardzo zdywersyfikowana i ograniczenia w handlu dotkną większość państw Unii Europejskiej. "Zastąpienie państw agresorów będzie skomplikowane, ponieważ możliwości produkcyjne wewnątrz UE są ograniczone" - ocenili analitycy. Według nich kraje unijne prawdopodobnie będą sprowadzać surowiec z Ameryki Południowej.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej