BIG InfoMonitor: przez 2 lata długi producentów i sprzedawców m.in. pączków wzrosły o ok. 50 mln zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2024,9:15 Aktualizacja: 08-02-2024,9:19
A A A

Przez dwa lata zaległe zadłużenie firm produkujących i sprzedających pieczywo oraz wyroby cukiernicze, np. pączki, wzrosło o blisko 50 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Dodano, że problemy ma 948 piekarń i ponad 300 właścicieli sklepów.

Dodano, że odsetek nierzetelnych dłużników wśród producentów i sprzedawców pieczywa i ciastek od kilku lat oscyluje wokół 5 proc.

Jak podano, firmy produkujące i sprzedające pieczywo oraz wyroby cukiernicze, m.in. pączki, w ciągu dwóch lat zwiększyły swoje zaległe zadłużenie o blisko 50 mln zł, a ich nieopłacone faktury oraz raty kredytów przekroczyły na koniec ub.r. 247 mln zł. Problemy ma 948 piekarń i ponad 300 właścicieli sklepów - wskazano.

pieczywo, piekarnictwo, wyroby piekarnicze, branża piekarnicza, ceny, pszenica, koszty

Branża piekarnicza drży przed nowym rokiem. Jak nic się nie zmieni, to w sklepach będzie dużo drożej

Dynamika podwyżek cen pieczywa lekko hamuje. W październiku w sklepach było drożej niż rok wcześniej średnio o blisko 12 proc., we wrześniu - o prawie 13 proc., a w sierpniu - o niecałe 21%. Jednak sytuacja wciąż jest mocno napięta, zwłaszcza że od...

Niespłacane kredyty, nieopłacone faktury

Jak zaznaczono, rośnie też przeciętne zadłużenie firm. Na koniec 2023 roku producenci zadłużeni byli już średnio na 242 tys. 267 zł, sprzedawcy zaś na 54 tys. 972 zł, to odpowiednio o 20 i 23 proc. więcej niż na koniec 2021 roku.

W raporcie podano, że największe zaległości mają producenci pieczywa i ciastek w woj. łódzkim, ponad 77 mln zł, głównie z powodu sporych problemów tamtejszych firm ze spłatą kredytów. Najwyższe zaległości z tytułu nieopłaconych faktur na rzecz dostawców mają zaś piekarnie z Pomorza, średnio prawie 104 tys. zł. Tu też jest najwyższy, blisko 7-proc., udział przedsiębiorstw z problemami w regulowaniu zobowiązań.

Z kolei wśród firm docierających do klientów z pieczywem i słodkimi wypiekami największe zaległości mają te działające na Mazowszu, łącznie ponad 5 mln zł. Największy odsetek biznesów nie dających rady płacić w terminie faktur czy rat funkcjonuje na Podlasiu i w Lubelszczyźnie - poinformowano.

big info monitor, zadłużenie, długi, zobowiązania, zaległości

BIG InfoMonitor: producenci wyrobów czekoladowych i ciastek mają ponad 275 mln zł długów

Producenci wyrobów czekoladowych i ciastek mają obecnie ponad 275 mln zł długów wobec firm i banków - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Tylko producentom pieczywa...

Spożycie produktów piekarniczych spada

Z raportu wynika, że rok temu za pączka w przeciętnej cukierni trzeba było zapłacić ok. 3-4 zł, teraz co najmniej o 1 zł więcej, ale wyrób rzemieślniczy lub w modnej kawiarni kosztuje jeszcze więcej, bo kilkanaście złotych. Jak zauważono, za pączka z pierwszego w Polsce, znajdującego się w Krakowie pączkomatu trzeba zapłacić ponad 12 zł. "Wszystko za sprawą rosnących od kilku lat kosztów produkcji. Najpierw w piekarnie uderzyła podwyżka cen gazu, potem mocno rosły ceny surowców, a obecnie, jak czytamy w Przeglądzie piekarskim i cukierniczym, dużym problemem w branży jest wzrost kosztów pracy" - zaznaczono w raporcie.

Przypomniano, że choć liczba zjadanych w Tłusty Czwartek pączków od dawna się nie zmienia i według różnych obliczeń wynosi średnio 2-3 pączki na osobę, to na co dzień spożycie produktów piekarniczych regularnie spada. Jak podaje GUS, w 2003 roku przeciętny Polak zjadał miesięcznie blisko 9 kg pieczywa, na koniec 2022 roku już tylko nieco ponad 5 kg.

BIG InfoMonitor to Biuro Informacji Gospodarczej, gromadzące i udostępniające informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu