Copy LinkXFacebookShare

Polski sektor mięsa drobiu ma się doskonale

W 2014 roku produkcja i eksport drobiu były rekordowe. Polska została liderem w wytwórczości tego gatunku mięsa. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opublikowała na swojej stronie internetowej opracowanie prof. Krystyny Świetlik, w którym ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB omawia produkcję żywca drobiu, bilans mięsa, podaż na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, ceny skupu i zbytu oraz stawki detaliczne mięsa i wędlin drobiowych.  

Autorka pisze, że "celem opracowania jest zobrazowanie zmian krajowej produkcji i podaży drobiu oraz cen mięsa i przetworów  w kolejnych ogniwach łańcucha marketingowego – w skupie, zbycie i obrocie detalicznym w 2014 roku".

Sektor drobiu jest od wielu lat najszybciej rozwijającym się na rynku mięsa. Głównym surowcem rzeźnym są kurczęta, a szybki wzrost produkcji jest spowodowany rosnącym popytem krajowym i zagranicznym.

W 2014 roku Polska przesunęła się z czwartego (w 2012 r.) na pierwsze miejsce wśród największych unijnych producentów drobiu. Nasz udział w wytwórczości wyniósł 14 proc. i wyprzedziliśmy pod tym względem Francję, Wielką Brytanię, Niemcy oraz Hiszpanię.

Dodatnie saldo w handlu zagranicznym żywcem, mięsem i przetworami drobiu przekroczyło 1,3 mld euro i było aż o 20 proc. wyższe niż w 2013 r. Drób miał 89 proc. udział w sprzedaży na rynki zagraniczne, a wolumen eksportu wyniósł 708,8 tys. ton i przez rok zwiększył się o 21 proc., a jego wartość o 22 proc.

W górę poszła również sprzedaż przetworów drobiowych – wolumen o 11 proc., a wartość o 14 proc. Produkcja żywca drobiu wyniosła 2662 tys. ton i była o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?