Copy LinkXFacebookShare

Działalność rolnicza nie jest objęta ustawą o PIT. Ale są wyjątki

Działalność rolnicza nie jest objęta ustawą o PIT, ale jeśli jest prowadzona na dużą skalę może być uznana za działy specjalne produkcji rolnej. A wówczas zyski zostaną już opodatkowane PIT.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". Wystąpił o to właściciel pasieki składającej się z 70 pszczelich rodzin.


Mężczyzna sprzedaje miód w beczkach i słoikach. Jego działalność jest zarejestrowana u powiatowego lekarza weterynarii jako sprzedaż bezpośrednia nieprzetworzonego miodu pszczelego z własnej pasieki. Odbywa się w gospodarstwie.

W 2017 roku zarobił na miodzie prawie 25 tys. zł i twierdzi, że nie musi płacić podatku dochodowego. To, co bowiem robi jest działalnością rolniczą. Jest podatnikiem podatku rolnego, a do jego przychodów nie stosuje się ustawy o PIT.

Fiskus przypomina, że ustawa o PIT nie ma zastosowania do działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Według zapisów dokumentu "działalność rolnicza polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu".

Jeden z artykułów wymienia jednak czynności zaliczane do działów specjalnych produkcji rolnej. Należy do nich m.in. prowadzenie pasiek, chyba że nie przekracza 80 rodzin. Mężczyzna nie musi zatem płacić podatku dochodowego.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki