Copy LinkXFacebookShare

Koszmarny upał w miastach i na wsi

Najbliższe dni praktycznie w całej Polsce upłyną pod znakiem groźnych dla zdrowia upałów. Lekkie orzeźwienie przyniosą burze, które mogą być miejscami bardzo gwałtowne, a przez to niezwykle niebezpieczne.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie ostrzega: 28 i 29 lipca prognozowane są bardzo wysokie temperatury.

Prognozuje się wystąpienie temperatury maksymalnej w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem.

W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

  • unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;
  • osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
  • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;  
  • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
  • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
  • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
  • ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
  • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
  • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:

  • bóle i zawroty głowy
  • osłabienie
  • nudności
  • zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
  • gorączkę, dreszcze, czy drgawki
  • przyśpieszenie tętna

Należy:

  • ułożyć poszkodowanego w cieniu
  • podać wodę (jeśli jest przytomny)
  • nałożyć zimne kompresy
  • wezwać pomoc medyczną.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku ostrzega przed gwałtownymi burzami. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 15 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad" – informuje za pośrednictwem Twittera.

Przed upałem i gwałtownymi burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!