Copy LinkXFacebookShare

Świnie z kolczykiem, albo z tatuażem

W fazie konsultacji i opiniowania jest już zapowiadany przez resort rolnictwa projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ma być odpowiedzią na sygnalizowane przez rolników problemy i wątpliwości dotyczące obecnych przepisów.

Projekt zakłada przede wszystkim zwiększenie elastyczności stosowanych w metodach oznakowania świń. I tak po pierwsze, wskazano postępowanie w przypadku utraty lub uszkodzenia przez świnię kolczyka. Wówczas hodowca musi oznakować zwierzę numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem stada w ciągu 24 godzin.

Po drugie, obecnie przepisy wskazują kolczyk założony na lewe ucho, jako pierwszą metodę oznakowania. Gdy świnia trafia w inne miejsce niż siedziba stada urodzenia i przebywa tam dłużej niż 30 dni musi zostać dodatkowo oznakowana przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, do którego została przetransportowana.

W nowelizacji ustawy wprowadzono możliwość wyboru przez hodowców (o co zresztą wnosili) metody oznakowania, kolczykiem lub tatuażem w każdym przypadku, gdy zachodzi obowiązek oznakowania. Ponadto kolczyk mógłby być zakładany na którekolwiek ucho, a oznakowanie musiałoby być dokonane nie później niż przed opuszczeniem przez zwierzę siedziby stada.

Poza tym uchylony byłby obowiązek zgłaszania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodatkowego oznakowania. Wystarczy przekazywać informacje o przemieszczeniach zwierząt wraz z numerami identyfikacyjnymi.

Jeśli chodzi o spis zwierząt w siedzibie stada, który trzeba dokonywać i przekazywać co roku agencji, znowelizowana ustawa zniosłaby ten wymóg dla posiadaczy bydła, a hodowcy świń mieliby spisywać tylko i wyłącznie te, które są akurat w stadzie.

Zmiany dotyczyć mają także właścicieli zwierząt koniowatych. Obecnie muszą – wraz z wnioskiem o zarejestrowanie dokumentu identyfikacyjnego zwierzęcia wydanego w innym kraju unijnym – przedstawić tłumaczenie części dokumentu, dokonane przez tłumacza przysięgłego. Po nowelizacji wystarczyłyby informacje z dokumentu umieścić we wniosku.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki