Copy LinkXFacebookShare

Kazachstan modernizuje rolnictwo korzystając z polskiego know-how

Kazachstan jest zainteresowany polskimi technologiami, doświadczeniami i współpracą w sektorze rolniczym, zwłaszcza w sadownictwie – podkreśliła Isajewa Gulmira Sułtanbajewa, wiceminister rolnictwa. Inwestorzy z Polski mogą liczyć na ulgi.

Przedstawicielka kazachskiego ministerstwa rolnictwa spotkała się z polskimi dziennikarzami podczas odbywającego się w Astanie EXPO 2017. Zwróciła uwagę, że obecnie około połowy kazachskich rolników nie wykorzystuje swoich możliwości rozwojowych, oceniła jednak, że może się to zmienić w ciągu kilku lat z pomocą polskich inwestorów.

Wyjaśniła, że plan rozwoju kazachskiego rolnictwa na lata 2017-2021 zakłada gruntowną modernizację sektora rolno-spożywczego m.in. przez przyciągnięcie nowych technologii i linii produkcyjnych czy współpracę naukową. Chodzi też o nakłanianie małych gospodarstw do łączenia się w grupy producenckie, dzięki czemu będą mogły lepiej konkurować na rynku krajowym i zagranicznym.

– Polska już teraz jest strategicznym partnerem dla Kazachstanu, szczególnie w rolnictwie. (…) Jesteśmy zainteresowani polskimi doświadczeniami, technologiami, współpracą, zwłaszcza w sadownictwie. (…) Chcemy powielać wasze wzorce – mówiła Sułtanbajewa.

Zwróciła uwagę, że choć Kazachstan eksportuje rocznie ok. 180 tys. ton jabłek, to sam importuje 100 tys. ton tych owoców, z czego 90 tys. ton to jabłka z Polski. Dodała, że już teraz sady zakładane w Kazachstanie na polskich wzorcach pozwalają osiągać produkcję wynoszącą nawet 70 ton z hektara. W przypadku rodzimej produkcji zbiory są znacznie niższe i sięgają ok. 5 ton jabłek z hektara.

Wiceminister rolnictwa powiedziała, że Kazachstanowi nie zależy tylko na tym, by polscy inwestorzy sprzedawali "gotowe technologie", ale także by zostawali na dłużej i wchodzili w spółki z lokalnymi przedsiębiorcami.

Dlatego też rząd oferuje różne ulgi dla inwestorów otwierających produkcję w tym kraju. W zależności od jej typu programy rządowe zakładają częściowy zwrot kosztów inwestycji nawet do kilkudziesięciu procent. Na wsparcie mogą też liczyć spółki joint venture.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Żniwa 2026. „Rolnicy myślą, czy przeżyją ten rok”

nowy obszar wsparcia, WPR 2023–2027, organizacje producentów, Stefan Krajewski, MRiRW, wołowina, wieprzowina, dopłaty, rolnictwo, inwestycje
Hodowla

Nowy obszar wsparcia. Nawet 500 tys. euro

raport Carlo Fidanza, Parlament Europejski, trzoda chlewna, ASF, bioasekuracja, WPR, Wspólna Polityka Rolna, hodowla świń, wieprzowina, Unia Europejska, rolnictwo, dobrostan zwierząt
Hodowla

Raport Carlo Fidanza: silniejsze wsparcie dla hodowców świń