Na granicy Dolnego Śląska powstanie płot? Jest wniosek rolników i samorządów
plot_asf.jg
Rolniczy samorząd z Dolnego Śląska chce budowy płotu na granicy z woj. lubuskim. Foto_policja_ilustracyjne
Na wniosek rolników i samorządowców z powiatu polkowickiego oraz głogowskiego wnosimy o włączenie się służb naszego województwa w budowę płotu zaporowego na granicy stref od strony województwa lubuskiego – wskazała Dolnośląska Izba Rolnicza.
Pismo do wojewody jest pokłosiem stwierdzenia wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików w woj. lubuskim. Hodowcy trzody z zachodniej Polski są tym faktem przerażeni.
DIR w swoim wystąpieniu podkreśla, że po znalezieniu dzików zarażonych ASF na terenie Lubuskiego, tam – na obszarze graniczącym z Dolnym Śląskim – utworzone zostały strefy ochronne, obejmujące także część woj. dolnośląskiego.
W strefie czerwonej znalazła się gmina Kotla w powiecie głogowskim. A w strefie żółtej są obszary gmin: Głogów z miastem Głogów, Pęcław, Jerzmanowa i Żukowice w powiecie głogowskim oraz gminy: Gaworzyce, Grębocice i Radwanice w powiecie polkowickim.
Wniosek DIR do wojewody o włączenie się w ewentualną budowę płotu pochodzi sprzed 27 listopada, kiedy to główny lekarz weterynarii poinformował o pierwszym przypadku ASF w województwie dolnośląskim. Padłego z powodu tego schorzenia dzika znaleziono we wspomnianej gminie Kotla.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
