Copy LinkXFacebookShare

Morawiecki: w Polskim Ładzie dużo nowych rozwiązań dla rolników

W Polskim Ładzie mamy nowe rozwiązania dla rolników: dajemy im możliwość sprzedaży produktów na terenie całej Polski. Będą też nowe rozwiązania w zakresie ubezpieczeń – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu gościł w gospodarstwie w Marianowie Brodowskim (woj. wielkopolskie). Jak podkreślił podczas konferencji prasowej, już ponad 2/3 Polaków kupując żywność sprawdza, czy to jest żywność polska.

– W Polskim Ładzie mamy bardzo dużo nowych rozwiązań dla polskiego rolnika; w najbliższym czasie będziemy je prezentowali i wdrażali – powiedział. Jak wyjaśnił, rolnicy będą mieli możliwość sprzedaży produktów nie tylko w miejscu zamieszkania, ale na terenie całej Polski. Do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana, na bardzo preferencyjnych warunkach.

– To możliwość skrócenia tej drogi od pola do stołu, po to, żeby ta marża, ten zysk dla polskiego rolnika – nie dla pośredników, często zagranicznych – był największy. O to się bijemy, o to się bijemy też na polu międzynarodowym – podkreślił Morawiecki.

Powiedział, że w trakcie zakończonej właśnie wizyty w Brukseli m.in. o warunkach dla polskich gospodarstw w kontekście KPO, polityki klimatycznej czy polityki energetycznej rozmawiał z przewodniczącą UE Ursulą von der Leyen.

Jak mówił, wśród wdrażanych w ramach Polskiego Ładu rozwiązań dla rolników mają się znaleźć także rozwiązania związane z ubezpieczeniami działalności rolniczej. Wyjaśnił, że mają pomóc gospodarzom chronić się przed skutkami klęsk żywiołowych. – Tworzymy coraz bardziej cywilizowane warunki, takie, które są znane na Zachodzie – zapewnił szef rządu.


Premier zadeklarował, że jego rząd zrobi wszystko, żeby te wielkie pieniądze (…) z budżetu polskiego państwa i wynegocjowane w Unii Europejskiej przeznaczyć na podniesienie efektywności polskiego rolnictwa.

Obecny na spotkaniu Grzegorz Puda, minister rolnictwa podkreślił, że wsparcie gospodarzy i bezpieczeństwo żywnościowe należą do podstawowych celów polityki rządu. Minister wskazał, że polscy konsumenci, również ci w miastach, coraz częściej kupują rodzime produkty.

– To bardzo dobrze, ale żeby te produkty mogły się coraz częściej pojawiać na półkach sklepowych, musimy wspierać rolników i rolnictwo. Musimy walczyć o to, aby rolnictwo było w świadomości Polaków czymś, co jest niezmiernie ważne. Wsparcie rolnictwa w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa, który niedługo zaprezentujemy, jest jednym z elementów, na których najbardziej nam zależy” – pokreślił.

Szef resortu dodał, że rząd czyni też starania, by młodzi ludzie chcieli pozostać na wsi. – Przygotowujemy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, aby mogli korzystać z dodatkowych środków, aby to wsparcie dla małych i średnich gospodarstw było jeszcze większe, będziemy pomagali również dużym. Chcemy również, aby w ramach tego zapowiedzianego Polskiego Ładu dla rolnictwa już od stycznia podnosić kwoty dotyczące dopłaty do paliwa do każdego hektara, przypomnę, że jest to 10 proc. – wskazał.

Spotkanie premiera w gospodarstwie w Marianowie Brodowskim próbowała zakłócić grupa osób z AGROunii. Zgromadzeni wołali: "premierze, chodź do rolników!", co jakiś czas uruchamiali też syrenę alarmową.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR