Copy LinkXFacebookShare

Eksport polskich serów i twarogów idzie w górę

W latach 2004-2020 sprzedaż zagraniczna serów i twarogów zwiększyła się ponad 4-krotnie – z 191 mln euro do 823 mln euro. Polska należy do grona największych światowych producentów tego asortymentu.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, ze jesteśmy szóstym producentem serów na świecie (po USA, Niemczech, Francji, Włoszech i Holandii). W omawianym czasie wytwórczość serów i twarogów w kraju wzrosła o 65 proc. i osiągnęła rekordowy poziom 960 tys. ton.

W 2020 r. w strukturze produkcji tej grupy towarowej dominowały sery twarogowe (51 proc. udziału) i sery podpuszczkowe dojrzewające (37 proc.).

Wiodącym asortymentem rodzimej branży mleczarskiej są sery podpuszczkowe dojrzewające, które są też najczęściej przedmiotem eksportu (60-70 proc.). W latach 2014-2020 z Polski wywożono średnio 45 proc. wolumenu krajowej produkcji tego asortymentu.

Rosnący globalny popyt na wyroby serowarskie sprawia, że rośnie wywóz. W 2020 wartość wysyłek serów i twarogów wyniosła 823 mln euro. W pierwszych siedmiu miesiącach br. utrzymywał się wzrost wartości wywozu. Przychody uzyskane z eksportu osiągnęły poziom 518 mln euro, o 8 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2020 r.

Sery dojrzewające sprzedawane są przede wszystkim do UE (styczeń-lipiec 2021 r. 60 proc. wolumenu, czyli 60 tys. ton), głównie do Czech, do Włoch, na Słowację i do Niemiec oraz na Węgry. Poza Unią znajdują nabywców m.in. na Ukrainie, w Arabii Saudyjskiej, W. Brytanii, Libii, Izraelu i Panamie.
 

Zobacz nas w Google News

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!