Copy LinkXFacebookShare

Ukraiński eksport kukurydzy, pszenicy i oleju słonecznikowego do UE w 2024 roku – ministerstwo podaje dane

W 2024 roku Ukraina wyeksportowała do Unii Europejskiej 14,06 mln ton kukurydzy, co stanowi spadek o 1,2 mln ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Informację tę przekazał Taras Kaczka, wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy.
 
„UE wciąż pozostaje kluczowym rynkiem dla naszej kukurydzy – 49,2% całkowitego eksportu tego zboża trafia właśnie tam. Podobnie jest z pszenicą. W 2024 roku wyeksportowaliśmy 7,3 mln ton, czyli o 0,9 mln ton mniej niż rok wcześniej. Niemniej jednak, eksport pszenicy do UE stanowi 34% całości naszych dostaw, co jest wielokrotnością w porównaniu do okresu przedwojennego, kiedy wynosił około 1 mln ton” – powiedział Kaczka.
 
Ze względu na wprowadzone unijne ograniczenia, eksport ukraińskiego cukru do UE zmniejszył się o 51% w porównaniu z 2023 rokiem, co oznacza stratę o wartości 195 mln USD. Pomimo tego całkowity światowy eksport cukru z Ukrainy wzrósł o 45% i wyniósł 749 tys. ton, z czego jedynie 303 tys. ton trafiło na rynek unijny.
 
Znaczący spadek eksportu nasion słonecznika, wzrost eksportu oleju
 
Najbardziej obrazowym przykładem jest redukcja eksportu nasion słonecznika o 76%. W ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała do UE zaledwie 181 tys. ton tych nasion. Jednocześnie eksport oleju słonecznikowego wzrósł o 13%, osiągając wartość 2,87 mld USD. Produkt ten zajmuje pierwsze miejsce w strukturze ukraińskiego eksportu do UE, stanowiąc 59% całkowitej sprzedaży oleju słonecznikowego.
 
„Wzrost eksportu oleju słonecznikowego do UE pokazuje, że pomimo spadków w innych sektorach, nadal utrzymujemy silną pozycję na tym rynku” – dodał Taras Kaczka.

Źródło – UkrAgroConsult

 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policja w gospodarstwie. Chodziło o utwardzenie podwórka

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?