ASF - Polska i Rumunia o walce z wirusem i Wspólnej Polityce Rolnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-02-2018,10:00 Aktualizacja: 20-02-2018,9:02
A A A
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się w Warszawie z szefem rumuńskiego resortu rolnictwa, aby omówić kwestie dotyczące rynków rolnych, obrotu nieruchomościami rolnymi oraz zwalczania ASF - informuje radiowa Jedynka.
 
Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku powinna być silna i z odpowiednim budżetem - jednogłośnie zgadzają się ministrowie polskiego i rumuńskiego ministerstwa rolnictwa.
 
Krzysztof Jurgiel podkreślił, że co do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku należy rozważyć podniesienie składki członkowskiej do Unii Europejskiej, co jest związane z Brexitem.
 
ASF, afrykański pomór świń, walka z ASF, bioasekuracja, prawo

Bioasekuracja nie musi oznaczać likwidacji małych hodowli świń

Wprowadzenie zasad bioasekuracji w gospodarstwie rolnym nie musi być kosztowne - uważa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Jego zdaniem małe gospodarstwa powinny jednak dostać w tym zakresie pomoc ze strony państwa. W końcu...
Minister jest również za wprowadzeniem dwóch filarów, rozwojem obszarów wiejskich w powiązaniu z produkcją, co pozwoli na interwencje na rynkach rolnych.
 
Poinformował także, że w marcu w Warszawie odbędzie się duża konferencja dotycząca zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Podczas niej zostaną przedstawione polskie plany zwalczanie ASF i wspólne stanowisko w sprawie finansowania walki z wirusem.
 
Petre Daea, szef rumuńskiego resortu rolnictwa powiedział, że do 31 lipca w Rumunii nie zanotowano żadnego przypadku ASF. Jednocześnie podkreślił, że choroba przedostała się do Rumunii, ale nie wydostała się z niej dalej.
 
Pierwsze miejsce wystąpienia ASF pojawiło się w sierpniu ubiegłego roku i miało miejsce 6 kilometrów od granicy z Ukrainą. W styczniu pojawiły się dwa kolejne ogniska.
 
- Podjęliśmy stosowne działania, trzoda na tych obszarach została wybita. Teraz chcemy zbadać problem, przeprowadzić  badania naukowe skąd wirus przychodzi i znaleźć przyczynę u źródła - podsumował Petre Daea.
 
Zarówno polski jaki rumuński minister uważają, że obrót nieruchomościami rolnymi w Unii Europejskiej powinien być domeną państw narodowych. Chcą również nawiązać ściślejszą współpracę na rynkach rolnych.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu