PAIH: znaczny wzrost eksportu polskich jabłek do Kolumbii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2024,9:10 Aktualizacja: 02-02-2024,9:15
A A A

W ub.r. z Polski do Kolumbii wyeksportowano blisko 5 tys. ton jabłek, o połowę więcej niż rok wcześniej i niemal 30 razy więcej niż w roku 2021. W 2023 r. Polska z tego tytułu uzyskała niemal 5 mln dolarów - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Według danych kolumbijskich, wartość importu jabłek z Polski w styczniu 2022 roku wynosiła zaledwie 28 tys. USD, dokładnie rok później wzrosła niemal 50-krotnie, bo aż do 1,35 mln USD. A zgodnie ze wstępnymi szacunkami wynik za cały 2023 rok to niemal 5 mln USD - czytamy w informacji przysłanej przez PAIH.

Nie ma już formalnych barier dla eksportu jabłek

"Kolumbia, będąca krajem równikowym, nie ma warunków termicznych do upraw jabłek, które potrzebują bardziej umiarkowanego klimatu. Posiłkuje się zatem importem, w głównej mierze z Chile. Chilijscy sadownicy nie posiadają jednak technologii, które pozwalałyby na przechowywanie owoców dłużej niż 8 miesięcy, stąd popyt na jabłka przez 3-4 miesiące w roku (od października do stycznia) zaspokajany jest importem z Europy, teraz również z Polski” – wyjaśniła managerka z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Bogocie Anna Dobrzycka.

Dzięki staraniom Ambasady RP w Bogocie i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, od 2019 roku nie ma już formalnych barier dla eksportu polskich jabłek do Kolumbii. Pomimo braku ograniczeń, polscy sadownicy do niedawna w niewielkim stopniu korzystali z tej możliwości.

inspekcja, białoruś, eksport, jabłka

PIORiN: Białoruś częściowo znosi embargo na import jabłek

Zgodnie z nowymi przepisami na Białorusi, od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku będzie możliwy eksport polskich jabłek do tego kraju – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Jak podaje,...

Wizyta skończyła się podpisaniem kontraktów

W październiku 2022 r. do Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Bogocie zgłosił się duży dystrybutor owoców działający w największych miastach Kolumbii. Przedsiębiorca został umówiony na spotkania z głównymi grupami sadowniczymi działającymi w regionie grójeckim. Wizyta skończyła się podpisaniem trzech kontraktów eksportowych.

Zainteresowanie polskimi jabłkami zgłosili także przedsiębiorcy z Chile, którzy także uczestniczyli w misji gospodarczej w Polsce. Zarówno Chilijczycy, jak i wcześniej Kolumbijczycy, byli pod wrażeniem innowacyjności i automatyzacji procesów sortowania, magazynowania oraz pakowania - podkreślił PAIH.

"Zainteresowanie importerów z Ameryki Łacińskiej było tak duże, że z ośmiu dużych kontenerów jabłek rocznie w 2021 roku przeszliśmy do aż kilkuset w 2023, a tendencja jest wciąż rosnąca. Popularność polskich owoców nie słabnie, zainteresowanie jest ogromne" – skomentował ekspert z Departamentu Eksportu PAIH Tomasz Bajon.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu