Bezorkowiec od Lupusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
09-03-2024,11:40 Aktualizacja: 06-03-2024,18:46
A A A

Producent sprzętu rolniczego z Ciechanowa coraz mocniej rozszerza asortyment narzędzi do uprawy gleby. Najnowszym wyrobem firmy Lupus jest agregat zębowy do uprawy bezorkowej.

Dostępne są dwie szerokości robocze – 2,5 oraz 3 m. Orientacyjna masa mniejszego modelu to 1,75 t. Większy jest cięższy o 200 kg. Modele mają odpowiednio 8 i 10 zębów uprawowych. Producent podaje, że maksymalna głębokość pracy to 30 cm. Zapotrzebowanie na moc zaczyna się od 135 KM dla wersji 2,5 m oraz od 150 KM przy większym narzędziu. Jak podkreśla producent, słupice robocze w trzech rzędach to istotna cecha agregatu bezorkowego. Podziałka pomiędzy poszczególnymi zębami wynosi 30 cm, a prześwit pod ramą to 85 cm. Powinno to zapewnić dobrą przepustowość uprawianej gleby oraz dla resztek roślinnych. Lupus zaznacza, że taki układ ma także na celu zapewnienie efektywnego spulchniania i mieszania.

Do uprawy płytkiej na głębokość do 15 cm montuje się do zębów roboczych boczne lemiesze. Jest to oczywiście konfiguracja dedykowana przede wszystkim do zrywania ścierniska. Poprawnie przeprowadzona uprawa pożniwna jest istotna dla eliminacji wzrostu chwastów, równomiernego wymieszania resztek z glebą, ograniczenia odparowywania wilgoci z gruntu oraz stymulowania wzrostu osypanych nasion. Drugi sposób użycia bezorkowca to praca na głębokości do 30 cm. Elementem roboczym jest wówczas redlica bez bocznych podcinaczy. Nad dłutami umieszczone są wyprofilowane blachy, które podcinają glebę, jednocześnie przesuwając ją w bok. Powoduje to intensywne mieszanie ziemi bez niepotrzebnego jej podrzucania. Zęby mają mechaniczne zabezpieczenie typu non stop za pomocą sprężyn śrubowych.

Podstawowym wyposażeniem agregatu jest wał rurowy o średnicy 53 cm. Na życzenie dostępne są także inne warianty w wersji pojedynczej lub tandemowej: daszkowy, ceownikowy, teownikowy.

  •  Artykuł ukazał się w wydaniu 03/2024 miesięcznika "Rolniczy Przegląd Techniczny". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu