PZPRZ chce zielonego światła dla słonecznika w integrowanej produkcji roślin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2024,9:55 Aktualizacja: 25-03-2024,9:57
A A A

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa o umożliwienie - jeszcze w tym sezonie - uprawy słonecznika w ramach integrowanej produkcji roślin. O zastosowanie tego rozwiązania Związek wielokrotnie występował na różnego rodzaju spotkaniach.

Zaznacza on w swoim wniosku, że w tym celu konieczne jest zaakceptowanie i umieszczenie na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa metodyki integrowanej produkcji słonecznika, tak aby rolnicy 30 dni przed siewem mogli zgłosić daną uprawę do certyfikacji.

Więcej krajowego białka

„Zmiany klimatu, jakie dostrzegamy sprawiły, że słonecznik jest rośliną, która na przestrzeni ostatnich lat zyskuje coraz to większy obszar uprawy w naszym kraju. Warto podkreślić, że słonecznik można wykorzystywać nie tylko jako roślinę oleistą, ale może także zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka” - argumentuje Przemysław Bochat, prezes PZPRZ.

Jak dodaje, uprawa słonecznika bardzo często wymaga stosowania nie tylko tradycyjnej ochrony przed chwastami, szkodnikami czy chorobami, ale też metod biologicznych i agrotechnicznych.

siewnik, słonecznik

Plonowanie odmian słonecznika 2023

COBORU opublikowało wyniki plonowania odmian słonecznika badanych w doświadczeniach rozpoznawczych w sezonie wegetacyjnym 2023. Dla odmian badanych drugi rok, wyniki z roku zbioru 2023 przedstawiono na tle roku 2022. Dodatkowo zamieszczono...

Niewielkie ilości pestycydów

„Jest to spowodowane często niewielką ilością środków ochrony roślin, jaka jest zarejestrowana w uprawie słonecznika, a także szybkim wzrostem rośliny. Stosowanie słonecznika w płodozmianie daje wiele możliwości niwelowania przypadków monokultur. Wszystko to jest także wymagane w zasadach integrowanej produkcji roślin. Możliwość uprawy w integrowanej produkcji roślin może wpłynąć na jakość zdrowotną nasion słonecznika wykorzystywanego do produkcji oleju jadalnego. W związku z powyższym uprawa słonecznika nie zawsze może być opłacalna” – wskazuje Bochat.

Realna pomoc dla rolników

Stąd wniosek PZPRZ o umożliwienie rolnikom, już od tego roku, uprawy słonecznika w integrowanej produkcji roślin - w celu zastosowania tegoż ekoschematu w dopłatach w 2024 roku.

„Wobec ogólnej, bardzo złej sytuacji w rolnictwie, umożliwienie uprawy słonecznika w integrowanej produkcji roślin jest realną formą pomocy dla rolników. Prosimy aby w tego typu sytuacjach, gdzie możliwa jest szybka i rzeczywista pomoc dla rolników, właściwe organy sprawnie działały w interesie rolników” – przekonuje szef Związku.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu