Wiceminister klimatu: do czerwca br. pojawi się projekt ustawy wiatrakowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2024,12:35 Aktualizacja: 19-02-2024,12:39
A A A

Do czerwca br. resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, która będzie szeroko konsultowana - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki. Dodał, że projektowane przepisy nie będą zawierały norm hałasu dla wiatraków na lądzie.

Wiceminister powiedział w poniedziałek w Radiu Zet, że "w pierwszej połowie tego roku, do czerwca ustawa wiatrakowa pojawi się".

Dodał, że nowe przepisy będą "szerokie" i ich celem jest odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Propozycje zmian w przepisach - jak zapewnił - mają być również konsultowane.

oze, wiatraki przydomowe, wiatraki, energia dla wsi

Większy budżet "Energii dla wsi". Będzie też dofinansowanie na przydomowe wiatraki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował propozycje czterech projektów programów priorytetowych, które zostaną przedłożone do akceptacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego - Komisji...

500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Według przedstawiciela MKiŚ wypracowany wcześniej konsensus dotyczący 500-metrowej odległości wiatraków od zabudowań powinien być zachowany. "Ustawa powinna koncertować się wokół 500 m, jeśli chodzi o odległość od zabudowań. Bez norm hałasu. Według najnowszych analiz, wedle dokładnych badań technologicznych, ta odległość gwarantuje i odpowiedni spokój, odpowiednią ciszę" - wskazał Motyka.

Pod koniec listopada ubiegłego roku grupa posłów Polski2050-TD i KO wniosła projekt dotyczący nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen prądu do 30 czerwca 2024 r. W projekcie znalazły się także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt miał umożliwić budowę "cichych wiatraków" w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznaczało, że nie trzeba byłoby analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt spotkał się z krytyką polityków PiS.

Na początku grudnia wniesiono autopoprawkę do projektu, która wykreśliła z niego przepisy wiatrakowe. Ostatecznie uchwalona ustawa dotyczyła wyłącznie wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła.

Umowa o elektrowni atomowej kontynuowana

Motyka, odnosząc się do energetyki atomowej zauważał, iż ewentualna zmiana lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu wiązałaby się z bardzo dużymi opóźnieniami. Pytany był też, czy można przyjąć ze 100 proc. pewnością, że będą ją budować Amerykanie.

psew, wih, branża wiatrakowa, wiatraki

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych...

"Nic się w tej przestrzeni nie zmienia. Ta umowa jest kontynuowana. Na ten rok trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat finasowania. Będą też badania geologiczne, dotyczące gwarancji, jeśli chodzi o projektowanie budynków, budowę budynków elektrowni, więc jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt" - powiedział wiceminister.

Dodał, że liczy również na to, iż zgodnie z harmonogramem pierwszy blok elektrowni atomowej na Pomorzu powstanie w 2033 r.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową ma budować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Pod koniec października 2023 r. spółka poinformowała, że wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla projektu. Dzięki niej PEJ otrzymało prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu